"Tarımdaki büyüme yine ortalamanın üzerinde" -TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Tarım, orman ve…

  • Yazı boyutu
"Tarımdaki büyüme yine ortalamanın üzerinde"
  -TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
  -"Tarım, orman ve…

"Tarımdaki büyüme yine ortalamanın üzerinde" -TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Tarım, orman ve balıkçılık ilk 6 ayda yüzde 4,2 ile yine yüzde 3,1 olan ortalamanın üzerinde büyüdü" -"Bu yıl ihracatta 20 milyar doları yakalayacağı tahmin edilen tarım, hem üretimde, hem ihracatta, hem de istihdamda çok önemli destek sağlamaktadır"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım, avcılık ve ormancılık ve balıkçılıktaki hasılanın ülke ortalamasının üzerinde büyümeye devam ettiğini bildirdi.
     Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de sağladığı istihdam, yaptığı ihracat ve ulaştığı hasıla düzeyiyle ekonominin ana motorlarından olan tarımın, dünyadaki durgunluğa karşın büyümeye devam ettiğini ifade etti.
     Bayraktar, Türkiye İstatistik Kurumu'nun bu yılın ilk üç ayı için tarım, avcılık ve ormancılıkta daha önce yüzde 4,5, balıkçılıkta yüzde 4,8 olarak açıkladığı büyüme rakamlarını, diğer milli gelir rakamlarıyla birlikte revize ettiğini tarım, avcılık ve ormancılıktaki büyüme rakamını yüzde 5,4'e yükselttiğini, balıkçılıktaki büyüme rakamını yüzde 3,8'e çektiğini kaydetti.
     Bu yılın ikinci üç ayında (Nisan-Mayıs-Haziran 2012) tarım, avcılık ve ormancılıkta yüzde 3,5, balıkçılıkta yüzde 4,8 büyüme gerçekleştiğinin açıklandığını bildiren Bayraktar, şu bilgiyi verdi:
     "İkinci çeyrekte tarımdaki büyüme yüzde 3,5 iken, ortalama büyüme yüzde 2,9'da kaldı. Bu yılın ilk üç ayında gayri safi yurtiçi hasılada (GSYH) yüzde 3,3 olan büyüme rakamı, ikinci üç ayında yüzde 2,9'a geriledi. İlk altı aylık büyüme ise yüzde 3,1 olarak açıklandı. Tarım, avcılık ve ormancılık ile balıkçılık, hem ilk üç ayda hem de ikinci üç ay ve 6 aylık ortalamada GSYH'daki büyümenin üzerinde büyüdü. GSYH'daki ilk altı aylık büyüme yüzde 3,1 iken, tarım, avcılık ve ormancılık ile balıkçılıkta bu rakam yüzde 4,2'yi buluyor."
     Bayraktar, rakamlara bakıldığında, tarımın ana sektörlerden daha fazla büyüdüğünün görüleceğini, bunun da tarımın ekonomiye olumlu desteğinin devam ettiğini göstergesi olduğunu vurguladı.
    
     -İlk 6 ayda tarım ve balıkçılıkta 36,8 milyar liralık hasıla-
    
     Revize sonrası ilk üç ay için yurtiçi hasılanın cari fiyatlarla 327 milyar 995 milyon 443 bin lira, ikinci üç ay için 349 milyar 630 milyon 197 bin lira olduğunu belirten Bayraktar, şöyle devam etti:
     "İlk 6 aylık GSYH, 677 milyar 625 milyon 640 bin lirayı buldu. Tarım, avcılık ve ormancılıkta 1. çeyrekte 13 milyar 232 milyon 775 bin lira, ikinci çeyrekte 22 milyar 315 milyon 299 bin lira, balıkçılıkta ilk 3 ayda 784 milyon 274 bin lira, ikinci 3 ayda 489 milyon 291 bin lira, 6 aylık dönemde ise tarım, avcılık ve ormancılıkta 35 milyar 548 milyon 73 bin lira, balıkçılıkta 1 milyar 273 milyon 565 bin liralık hasılaya ulaşıldı.
     Tarım, avcılık ve ormancılık ile balıkçılıkta ilk 6 aylık toplam hasılanın 36 milyar 821 milyon 638 bin lira oldu. Bu açıdan, tarım, avcılık ve ormancılık ile balıkçılık, imalat sanayi, ulaştırma, depolama ve haberleşme, toptan ve perakende ticaret, vergi-sübvansiyon ve konut sahipliğinin ardından geliyor."
    
     -İkinci çeyrekte süt ve yaş meyve sebze üretiminde artış-
    
     Tarımdaki hasılanın ilk çeyrekte 14,02 milyar lira iken, ikinci çeyrekte 22,8 milyar liraya çıkmasının ve geçen yıla göre reel artışın devam etmesinin, özellikle ikinci çeyrekte, süt üretimindeki ve ilkbaharda yağışların yeterli olması nedeniyle Nisan-Mayıs-Haziran döneminde yaş meyve sebze üretimindeki artıştan kaynaklandığına dikkati çeken Bayraktar, GSYH'deki yüzde 3,1 büyümeye karşın, tarımdaki büyümenin yüzde 4,2 olmasının, tarımın ekonomiye olumlu desteğinin devam ettiğini gösterdiğini bildirdi.
     Bayraktar, şunları kaydetti:
     "Sanayiden, kış aylarında yaklaşık 750 bin, yaz aylarında 2 milyonun üzerinde, 5,4 ile 6,7 milyon arasında istihdama ulaşan, bu yıl ihracatta 20 milyar doları yakalayacağı tahmin edilen tarım, dünyanın ekonomik kriz yaşadığı bir ortamda ülkemize hem üretimde, hem de ihracatta, hem de istihdamda çok önemli destek sağlamaktadır."
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir