Tarım ve hayvancılık ürünlerine gümrük kolaylığı -Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve…

  • Yazı boyutu
Tarım ve hayvancılık ürünlerine gümrük kolaylığı
  -Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Gıda, Tarım
  ve…

Tarım ve hayvancılık ürünlerine gümrük kolaylığı -Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bitkisel ürünler, gıda maddeleri ve hayvancılık ürünlerinin ülkeye giriş-çıkışlarının yapılacağı gümrük kapılarını birlikte belirleyecek -Gümrük ve Ticaret Bakanı Müsteşarı Altunyaldız: -"Bir ülkede ticaret ne kadar kolay ve hızlı gerçekleşirse o ülkenin büyümesi, kalkınması, ihracatı, zenginliği, refahı ve tabii ki rekabet gücü o ölçüde artmaktadır"

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bitkisel ürünler, gıda maddeleri ve hayvancılık ürünlerinin ülkeye giriş çıkışlarının yapılacağı gümrük kapılarını birlikte belirleyecek.
     Uygulamaya ilişkin imzalanan protokol için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nda düzenlenen törende konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, ticaretin kolaylaştırılması ve ticari işlemlerin hızlandırılmasının ülkelerin sürdürülebilir bir şekilde büyümesi ve kalkınmaları için kritik bir öneme sahip olduğunu belirtti.
     Ticari işlemlerde istenen belge sayısının fazla olmasının maliyetleri artırdığına dikkati çeken Altunyaldız, "Bir ülkede ticaret ne kadar kolay ve hızlı gerçekleşirse o ülkenin büyümesi, kalkınması, ihracatı, zenginliği, refahı ve tabii ki rekabet gücü o ölçüde artmaktadır" dedi.
     Protokolün hangi kolaylıkları sağlayacağına ilişkin de bilgi veren Altunyaldız, protokol ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılacak ithalat ve ihracat resmi kontrollerinin risk esaslı, basitleştirilmiş, daha güvenli ve bürokratik işlemlerin en aza indirecek şekilde yapılacağını dile getirdi.
    
     -İhtisas gümrük kapılarını bakanlık duyuracak-
    
     Protokol ile tarımsal ve hayvansal ürünlerin Türkiye'ye giriş-çıkış yaptığı gümrük noktalarının ortak belirleneceğini kaydeden Altunyaldız, "İki bakanlığın birlikte gerçekleştirecekleri incelemeler ve tespitler sonrasında, danışma mekanizması ile ihtisas gümrüğü olarak seçilecek kapılar, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca ilan edilecektir" diye konuştu.
     Altunyaldız, söz konusu gümrük kapılarının ortak olarak belirlenmesiyle ihtisas gümrüğü uygulamasının daha etkin ve zaman kaybını azaltan bir noktaya getirileceğini belirtti.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın tek duraktan kontrol uygulamasına da değinen Altunyaldız, uygulama ile farklı kurum ve kuruluşları ilgilendiren gümrük işlemlerinin aynı zamanda ve mekanda gerçekleştirileceğini dile getirerek, "Antalya'dan, Mersin'den, Konya'dan, ülkemizin değişik bölgelerinden çıkan tarım ürünleri daha hızlı bir sürede ve daha rekabetçi bir şekilde nihai destinasyonuna ulaşacak" dedi.
     Yerel düzeyde ithalat ve ihracat işlemlerinin gerçekleştiği noktalarda doğrudan kontrol ve muayene işlemleri ile ilgili çalışanlara her iki bakanlığın birlikte eğitim vermesi konusunda da mutabakata vardıklarını ifade eden Altunyaldız, böylece her iki bakanlığın personelinin diğer bakanlığın görev alanı ile ilgili bilgi ve tecrübelere sahip olacağını söyledi.
    
     -"Hayırlı bir iş yaptık"-
    
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları da biyoçeşitlilik açısından dünyanın önemli ülkelerinden biri olan Türkiye'nin, ciddi bir üretim ve ihracat potansiyeli bulunduğunu söyledi.
     Türkiye'nin 2023 yılı ihracat hedefinin 500 milyar dolar olduğunu hatırlatan Mirmahmutoğulları, bu ihracat rakamına ulaşmak adına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın üzerine düşenleri yerine getirmek için kendilerine hedefler koyduklarını ifade etti.
     Gıda ürünlerinin gümrükte bekledikleri her günün söz konusu ürünlerin kalitesini ve fiyatını düşürdüğünü belirten Mirmahmutoğulları, her iki bakanlığın ayrı işleyişe ve bürokrasiye sahip olmalarının zaman kaybına neden olduğunu söyledi.
     Bu sorunu çözmek adına iki bakanlık olarak bir araya geldiklerini anlatan Mirmahmutoğulları, "Fevkalade hayırlı bir iş yaptık. Bundan ilgili bakanlıklar, ülkemiz, bu işin ticaretini yapanlar, yurt dışındaki tüketiciler yararlı çıkacak" dedi.
     Konuşmaların ardından protokol, Altunyaldız ve Mirmahmutoğulları tarafından imzalandı.
    
    
    

Bu haberi 133 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir