Tarım ürünleri için gümrük kapıları belirlenecek -Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve…

  • Yazı boyutu
Tarım ürünleri için gümrük kapıları belirlenecek
  -Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve…

Tarım ürünleri için gümrük kapıları belirlenecek -Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bitki ve bitkisel ürünler, gıda maddeleri ve hayvancılık ürünlerinin ülkeye giriş ve çıkışının yapılacağı gümrük kapılarını müşterek belirlemek amacıyla protokol imzalayacak

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bitki ve bitkisel ürünler, gıda maddeleri ve hayvancılık ürünlerinin ülkeye giriş ve çıkışının yapılacağı gümrük kapılarını müşterek belirlemek amacıyla protokol imzalayacak.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, gümrük işlemlerinin sağlıklı yürütülebilmesi ile özellik arz eden eşyanın bu konuda uzmanlaşmış gümrüklere yönlendirilmesi ve işlemlerin daha etkin gerçekleştirilmesi amacıyla ihtisas gümrüğü uygulamasının sürdürüldüğü anımsatıldı.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca da bitki ve bitkisel ürünler, gıda maddelerinin ve hayvancılık ürünlerinin ülkeye giriş ve çıkışında etkin bir kontrolün sağlanması için ülkeye giriş, ithalat ve ihracat gümrük idarelerini belirlemek amacıyla mevzuatın hazırlandığı ifade edilen açıklamada, bununla birlikte, her iki bakanlıkça yapılan düzenlemelerin konu itibariyle birbirinden farklılık gösterse de benzer konularda mükerrerlik gösterebileceği kaydedildi.
     Örneğin bir genelgede yer alan "Porselen ve Seramikten Sofra ve Mutfak Eşyası İhtisas Gümrüğü Uygulaması"nın Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca sektörsel bakış açısıyla değerlendirildiği, aynı içerikteki eşyanın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ise gıda ile temas eden madde ve malzeme olarak ele alındığı, bu nedenle uygulamada problemlerin ortaya çıktığına yer verilen açıklamada, mevzuatın daha anlaşılır bir yapıya kavuşturulabilmesi konusunda her iki kurumun birlikte çalışması gerektiği belirtildi.
     İthalat denetimlerinin, ürünlerin Türkiye Gümrük Bölgesine girişinde, emniyet ve güvenlik amaçlı risk analizi esaslı yöntemlerle yapılması ve bu denetimlerin etkinliğinin arttırılması ile dönemsel olarak denetim sonuçlarının ölçülmesi ve değerlendirilmesi amacıyla her iki Bakanlığın müşterek çalışmasının önemli olduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Protokol ile mevcut durumda Bakanlığımız ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ayrı ayrı düzenlemelerine konu olan bitki ve bitkisel ürünler, gıda maddelerinin ve hayvancılık ürünlerinin ülkeye giriş ve çıkışının yapılacağı gümrük kapılarının müştereken belirlenmesi, belirlenen sınır gümrük kapılarının ilanı ve buna ilişkin mevzuatın yayımı, ihtisas gümrüğü uygulamaları kapsamında bakanlığımızca yapılması, ithalat ve ihracat kontrolleri etkinliğinin arttırılması ve daha güvenli hale getirilmesi, 'Tek pencere' uygulaması ile entegre edilmesi ve veri paylaşımı yapılarak dönemsel olarak denetim sonuçlarının ölçülmesi ve değerlendirilmesi konularında işbirliği ve koordinasyonun sağlanması amaçlanmaktadır."
     Açıklamada, protokolün Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları'nın imzalayacağı belirtildi.
    
    
    

Bu haberi 164 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir