Tarım sektörünün kullanacağı krediler -Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricileri ile arıcıların,…

  • Yazı boyutu
Tarım sektörünün kullanacağı krediler
  -Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricileri ile arıcıların,…

Tarım sektörünün kullanacağı krediler -Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricileri ile arıcıların, işletme ve yatırım kredisi kullanım koşullarını düzenleyen tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlandı

Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricileri ile arıcılık alanında faaliyet gösteren üreticilerin, işletme ve yatırım kredisi kullanım koşullarını düzenleyen tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlandı.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Tebliğe göre, damızlık süt sığırı ile damızlık etçi sığır yetiştiricilerinin, faiz indirimli işletme ve yatırım kredilerinden yararlanabilmeleri için 10 baş ve üzerinde manda veya damızlık süt sığırı işletmesi kurmaları veya işletme kapasitesini söz konusu seviyelere çıkarmaları gerekecek.
    
     -Damızlık düve yetiştiriciliği-
    
     Damızlık düve yetiştiricilerinin kredi kullanabilmeleri için ise 50 baş ve üzerinde işletme kurmaları veya işletme kapasitelerini bu seviyelere çıkarmaları şartı aranacak.
     İşletmeleri 10 baş ve üzerinde kapasiteye sahip büyükbaş hayvan yetiştiricileri, işletme ve yatırım kredisi kullanabilecek. İşletme kapasiteleri benzer olan büyükbaş hayvan besicileri de kredilerden yararlanabilecek.
    
     -Küçükbaş hayvan yetiştirenler-
    
     Koyun için en az 50, keçi (Saanen, Kilis, Domaskus, Ankara ve kıl keçisi yetiştiriciliği) için en az 25 baş kapasiteye sahip işletme sahipleri kredi kullanabilecek. Küçükbaş hayvan besicileri için ise 100 baş ve üzerinde işletme sahibi olması şartı aranacak.
    
     -Arıcılık-
    
     Arıcıların kredi kullanabilmeleri için asgari 50 ve daha fazla sayıda arılı kovan ile üretim yapmaları veya mevcut arılı kovan sayısını 50 ve üzerine çıkarmaları gerekecek.
    
     -Kanatlı sektörü-
    
     Kanatlı sektöründe faaliyet gösterenlerin kredi kullandırılması için işletmelerin üretim kapasitelerinin her dönem asgari, etlik piliç yetiştiriciliğinde 10 bin, yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 5 bin, hindi, kaz, ördek, bıldırcın yetiştiriciliğinde 2 bin 500, devekuşu yetiştiriciliğinde 50 adet ve üzerinde olması gerekecek.
    
     -Su ürünleri yetiştiriciliği-
    
     Su ürünleri yetiştiricilerinin, faiz indirimli yatırım kredisine başvurabilmeleri için projelerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylanmış olması şartı aranacak.
     Organik tarım, çok yıllık yem bitkisi ile yurt içi sertifikalı tohum, fide, fidan üretimi alanlarında faaliyet gösterenlerin kredi kullanım şartlarının da düzenlendiği tebliğ, 1 Ocak 2013'ten itibaren geçerli olacak.
    
    
    

Bu haberi 133 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir