Tapu ve Kadastro Genel Müdür Vekili Güney: -"Askeri, yasaklı, özel bölge tespitlerimiz var. Bu…

  • Yazı boyutu
Tapu ve Kadastro Genel Müdür Vekili Güney:
  -"Askeri, yasaklı, özel bölge tespitlerimiz var. Bu…

Tapu ve Kadastro Genel Müdür Vekili Güney: -"Askeri, yasaklı, özel bölge tespitlerimiz var. Bu bölgelerin tespiti yapıldıktan sonra kurumlara sormadan da satışlar devam edecek. Dolayısıyla tapu teslimlerinde süreç hızlanmış olacak"

Tapu ve Kadastro Genel Müdür Vekili Davut Güney, yabancılara gayrimenkul satışı ile ilgili olarak, "Askeri, yasaklı, özel bölge tespitlerimiz var. Bu bölgelerin tespiti yapıldıktan sonra kurumlara sormadan da satışlar devam edecek. Dolayısıyla tapu teslimlerinde süreç hızlanmış olacak" dedi.
     Tapu ve Kadastro Genel Müdür Vekili Davut Güney, Alanya Tapu ve Kadastro Müdürlüğü binasının yenilenmesi nedeniyle düzenlenen kokteylde gazetecilere yaptığı açıklamada, saygılı, güvenli, eşit, adil ve sağlıklı bir yaklaşım sergileyerek milletin menfaati için çalışma gayreti içerisinde olduklarını söyledi.
     Tapu Kanunu'nun 35 ve 36'ncı maddelerindeki değişikliğin ülkedeki yabancı gayrimenkul alımlarını kolaylaştırdığını belirten Güney, gayrimenkul satışını daha da hızlandırmak için çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.
     Arap camiasından, Afrika'dan, Azerbaycan'dan, Kazakistan'dan ve değişik ülke vatandaşlarından gayrimenkul alımı beklediklerini ifade eden Güney, "Gayrimenkul satışlarını hızlandıracak bir çalışma yürütülüyor. Bu konuda askeri, yasaklı, özel bölge tespitlerimiz var. Bununla ilgili yazışmalar ise devam ediyor. Bu bölgelerin tespiti yapıldıktan sonra kurumlara sormadan da satışlar devam edecek. Dolayısıyla tapu teslimlerinde süreç hızlanmış olacak" diye konuştu.
     Yabancıların gayrimenkul alımlarını kolaylaştıran yasadan sonra talepler geldiğini kaydeden Güney, "Yeni bir alım yok, ama talep var. Belki birkaç ay içerisinde alımlar olabilir. Şu anda eski talepleri karşılıyoruz. Ancak yeni yasayla yabancıların alımlarının artıp artmadığı konusunda kesin bir şey söylemek mümkün değil" dedi.
     Güney, yabancıların gayrimenkul alımında bazı kişilerin farklı düşüncelere sahip olabileceğini dile getirerek, şöyle konuştu:
     "Ama bizim vatandaşlarımız da o ülkelerden mülk alabiliyor. Bakanlar Kurulu bu listeyi ve satışı isterse daraltıyor, isterse genişletiyor. Yeni çıkan kanunla yabancılar 30 hektara kadar arazi alabiliyor. Bakanlar Kurulu kararıyla bu iki katına da çıkarılabilir. Ancak alınan bu yerlerle ilgili yabancı yatırımcı proje hazırlamak zorunda. 2 yıl içinde de projeyi sunması gerekiyor. Proje çerçevesinde yapılacak yatırımlar da Bakanlar Kurulu tarafından takip ediliyor."
     Davut Güney, yabancıların en çok gayrimenkul aldığı ilçelerden olan Alanya'da özellikle Alman, Danimarka, Norveç ve son yıllarda da Rus vatandaşların alım yaptığını, ilçede 23 bin civarında gayrimenkul alan yabancı olduğu kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 201 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir