TAPDK'nın kapatılması kararı -Tütün Eksperleri Derneği Başkanı Gülümser: "Kurumun görevlerinin…

  • Yazı boyutu
TAPDK'nın kapatılması kararı
  -Tütün Eksperleri Derneği Başkanı Gülümser:
  "Kurumun görevlerinin…

TAPDK'nın kapatılması kararı -Tütün Eksperleri Derneği Başkanı Gülümser: "Kurumun görevlerinin önemli bir bölümünün Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na devredilmesi sektörel işlemlerin yürütülmesinde önemli kolaylık sağlayacaktır"

Tütün Eksperleri Derneği Başkanı Yaşar Turan Gülümser, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (TAPDK) kapatılması kararı sonrası kurumun görevlerinin önemli bölümünün Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na devredilmesinin sektörel işlemlerin yürütülmesinde önemli kolaylık sağlayacağını bildirdi.
     Gülümser, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından yapılan açıklama ile TAPDK'nın kapatılmasının gündeme geldiğini, edindikleri resmi olmayan bilgilere göre kurumun görevlerinin 3 ayrı bakanlık arasında paylaştırılacağını ifade etti.
     Düzenlemeye göre tütün tarımı, tütün mamulleri, alkol üretimi ve ticaretiyle ilgili görev ve yetkilerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na, verginin yanı sıra bandrol gibi kurumun gelir getirici işlerinin Maliye Bakanlığı'na, tütün ve alkol kontrolü ile ilgili görev ve yetkilerin ise Sağlık Bakanlığı'na devredileceğini öğrendiklerini kaydeden Gülümser, şunları kaydetti:
     "Tekel sigara fabrikalarının özelleştirilmesi sonrası 400 tütün teknolojisi mühendisi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde görevlendirildi. Bu önemli bir avantaj. Kurumun görevlerinin önemli bir bölümünün Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na devredilmesi sektörel işlemlerin yürütülmesinde önemli kolaylık sağlayacaktır.
     Tütün eksperlerinin ve sektörümüzün hükümetimizden beklentisi yaprak tütün, tütün mamulleri ve alkol piyasasının bakanlık bünyesine ayrı bir genel müdürlük teşkilatı ile bağlanmasıdır."
    
    
    

Bu haberi 171 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir