TANAP Projesi resmi anlaşması imzalandı -Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: -"Bu proje (TANAP)…

  • Yazı boyutu
TANAP Projesi resmi anlaşması imzalandı
  -Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev:
  -"Bu proje (TANAP)…

TANAP Projesi resmi anlaşması imzalandı -Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: -"Bu proje (TANAP) sadece Türkiye-Azerbaycan projesidir. Bu projeyi kendi gücümüz paramız ve teknik imkanlarımızla yürüteceğiz" -"Bu projenin gerçekleşmesi sonucunda Türkiye'ye daha fazla gaz sevk edeceğiz ve Türkiye üzerinden Avrupa'nın enerji arzını karşılayacağız" -"Bu konuyla alakadar iki ülke arasında fikir ayrılığı yok. TANAP projesi büyük miktarda gaz sevkıyatını öngörüyor" -"Bugün başladığımız proje belki 10, belki 100 yıldan uzun bir sürede bizim çıkarlarımızı temin edecek. Aynı zamanda Azerbaycan için yeni pazarların açılmasına olanak sağlayacak"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, TANAP projesinin sadece Türkiye-Azerbaycan'ın projesi olduğunu belirterek, "Bu projeyi kendi gücümüz, paramız ve teknik imkanlarımızla yürüteceğiz. Bu projenin gerçekleşmesi sonucunda Türkiye'ye daha fazla gaz sevk edeceğiz ve Türkiye üzerinden Avrupa'nın enerji arzını karşılayacağız" dedi.
     Aliyev, Beşiktaş'taki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) Projesi Hükümetlerarası Anlaşması imza töreninin ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin bugün en yüksek zirvede olduğunu, iki ülke ilişkilerinin gittikçe güçlenip derinleştiğini söyledi.
     Bu ilişkilerin temelinde iki ülke halkları arasındaki bağlılık ve dostluğun yattığına işaret eden Aliyev, Atatürk'ün "Azerbaycan'nın kederi kederimiz, sevinci sevincimizdir" sözünü hatırlatarak, bu güzel günleri yaşadığı için çok mutlu olduğunu vurguladı.
     Aliyev, beraber yürütülen işbirlikleri ve gerçekleştirilen projelerin, iki ülkeyi birleştirdiğini ve bu kardeşilik projelerinin gerçekleşmesine kolaylık sağladığını ifade ederek, "Tabii ki her bir projenin ekonomik tarafı, menfaat beklentisi vardır ama sağlam temel üzerine kurulan iki ülke arasındaki ilişkiler olmasaydı, hiç bir alanda başarılı olamazdık" dedi.
    
     -
    
     Dünyada Türkiye ve Azerbaycan arasındaki sıkı ilişki olan ikinci bir birliktelik bilmediğini dile getiren Aliyev, şunları kaydetti:
     "Türkiye ile bölge sorunları üzerinde birlikte hareket ediyoruz. Siyasi istişareler yürütüyoruz. Ekonomik alandaki işbirliklerimiz, bölgede büyük önem taşıyor. Gerçekleştirdiğimiz büyük projeler dünyada ses getiriyor. Enerji alanına gelirsek, bizim birlikte gerçekleştirdiğimiz büyük projeler bugün dünya enerji haritasına yeni tanımlar getirmiştir.
     Bölgeyi bizim birlikte yürüttüğümüz projeler olmaksızın tasavvur etmek imkansız. 2006 yılında Baku-Tiflis-Cehyan, 2007'de Baku-Tiflis-Erzurum, Avrupa'nın enerji haritasını büyük ölçüde değiştirdi. Bugün de tarihi öneme haiz TANAP projesine start veriyoruz."
     TANAP projesinin de başarılı olacağına inandığını vurgulayan Aliyev, "Bildiğiniz gibi Azerbaycan gazının dünya pazarına sevkıyatı ile alakalı son yıllarda oturumlar, tartışmalar yapılıyordu. Ancak görüyoruz ki bu müzakereler devam ediyor ama sonuç çıkmıyordu. Biz de Türkiye ile Azerbaycan olarak istişareler yaptık, iki kardeş ülke olarak bu projede liderliği üzerimize alma ve beraber gerçekleştirme kararı verdik" diye konuştu.
     Projenin sadece Türkiye ve Azerbaycan'a ait olduğuna işaret eden Aliyev, "Bu proje sadece Türkiye-Azerbaycan projesidir. Bu projeyi kendi gücümüz, paramız ve teknik imkanlarımızla yürüteceğiz. Bu projenin gerçekleşmesi sonucunda Türkiye'ye daha fazla gaz sevk edeceğiz ve Türkiye üzerinden Avrupa'nın enerji arzını karşılayacağız. Bu konuyla alakalı iki ülke arasında fikir ayrılığı yok. TANAP projesi büyük miktarda gaz sevkıyatını öngörüyor" şeklinde konuştu.
     Azerbaycan'ın gaz kaynaklarının çok yüksek olduğunu dile getiren Aliyev, Şahdeniz yatağının 1,2 trilyon metreküp gaz potansiyeline sahip olduğunu, diğer kaynaklarda onaylanan miktarın ise 2,6 milyon metreküp olduğunu söyledi.
     Aliyev, "Bugün başladığımız projen belki 10, belki 100 yıldan uzun bir sürede bizim çıkarlarımızı temin edecek. Aynı zamanda Azerbaycan için yeni pazarların açılmasına olanak sağlayacak" dedi.
    
    
    

Bu haberi 180 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir