Tam bağımsız Kosova ile ilk anlaşma -Maliye Bakanı Şimşek: -"Türkiye küresel kriz sonrasında…

  • Yazı boyutu
Tam bağımsız Kosova ile ilk anlaşma
  -Maliye Bakanı Şimşek:
  -"Türkiye küresel kriz sonrasında…

Tam bağımsız Kosova ile ilk anlaşma -Maliye Bakanı Şimşek: -"Türkiye küresel kriz sonrasında büyük bir çıkış yaptı, çok güçlü bir makro ekonomik performans gösterdi. Hızlı bir şekilde Avrupa ile arayı kapatmaya devam ediyoruz" -"AB bizim en büyük ticaret pazarımız fakat Avrupa'daki kriz bütün dünyadaki ekonomiyi etkiledi. Türkiye'ye de bir miktar etkisi var. Avrupa'daki bütün bu sıkıntılara rağmen güçlü bir performans göstermeye devam ediyoruz" -"Türkiye olarak her zaman Kosova'nın yanında olduk bundan sonra da en güçlü desteği vermeye devam edeceğiz. Çünkü bizim çok güçlü tarihi ve kültürel bağlarımız var"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin küresel kriz sonrasında büyük bir çıkış yaptığını, çok güçlü bir makro ekonomik performans gösterdiğini belirterek, "Avrupa'daki bütün bu sıkıntılara rağmen güçlü bir performans göstermeye devam ediyoruz" dedi.
     Türkiye'nin de üyesi olduğu Uluslararası Yönlendirme Grubu'nun Kosova'da "Gözetimli Bağımsızlığın" sona erdirilmesine ilişkin Priştine'de düzenlenecek toplantıda Türkiye'yi temsil eden Şimşek, Kosova'daki temasları kapsamında ilk olarak Maliye Bakanı Bedri Hamza ile bir araya geldi.
     Heyetler arası görüşemeden sonra Türkiye ile Kosova arasında Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması'nı imzalayan iki bakan, daha sonra basın toplantısı düzenledi.
     Şimşek, gözetimli bağımsızlığın sona erdirilmesinin Kosova için çok anlamlı olduğunu belirterek, "Bu anlamlı, bu tarihi günde dost ve kardeş ülke Kosova'da bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Aynı zamanda bu tarihi günü bir anlaşma ile de taçlandırıyoruz" diye konuştu.
     "Dost ve kardeş ülke" Kosova'nın güçlenmesi, kalkınması ve gelişmesinin sadece Kosova'nın refah ve huzuru için değil, aynı zamanda bütün Balkanlar ve dünya için çok önemli olduğunu vurgulayan Şimşek, Türkiye olarak her zaman Kosova'nın yanında olduklarını, bundan sonra da en güçlü desteği vermeye devam edecelerini ifade etti.
     Şimşek, Türkiye ve Kosova arasında çok güçlü tarihi ve kültürel bağlar bulunduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:
     "Bu vesilesiyle Türk halkının ve başbakanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da Kosova halkına selamlarını iletmek istiyorum. Kosova halkını bu bağımsızlık sürecinde başarıları için gerçekten tebrik ediyorum. Kosova gerçekten son on yılların bir başarı hikayesi. Yeni bir devletin kurulması ve bu devlete uluslararası normlara, hukukun üstünlüğüne dayalı bir demokrasi olarak gelişmesi büyük bir başarıdır. Bugünkü anlaşmamız tabii ki önemli. Çünkü karşılıklı olarak iki ülke arasında yatırımların ve ticaretin gelişmesinde mutlaka katkıda bulunulacak. Biz Türkiye'deki firmaların Kosova'yı Avrupa için bir üretim üssü olarak görmelerini teşvik ediyoruz. Sizin yaptığınız reformlarla burası önemli bir cazibe merkezi haline gelmiştir. İnşallah önümüzdeki dönemde imzalayacağımız Serbest Ticaret Anlaşması'yla bugünkü çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması, karşılıklı ticaretin ve yatırımların artmasına, iki ülkenin refahının artmasına çok büyük katkıda bulunacak."
    
     -"Yüzünüz neden hep gülüyor-"-
    
     Bakan Şimşek, bir gazetecinin "Genelde maliye bakanları pek gülmez ama ikinizin de yüzü gülüyor" diyerek, bunun nedenini sorması üzerine, "Değerli bakanımızı başarılarından dolayı tebrik ediyorum. Bugün ilk karşılaşmamız, ilk toplantımız ama birçok ortak noktamızın olduğunu ben öğrendim. Genel algının aksine de ikimiz de girişimcilerin dostu maliye bakanlarıyız. Ülkelerimizin kalkınması için uzun dönem insana, altyapıya, araştırmaya-geliştirmeye kaynak ayırdığımıza inanıyoruz" dedi.
     Avrupa'daki ekonomik kriz ve Türkiye'deki gelişmeleri de değerlendiren Şimşek, şöyle devam etti:
     "Türkiye küresel kriz sonrasında büyük bir çıkış yaptı, çok güçlü bir makro ekonomik performans gösterdi. Hızlı bir şekilde Avrupa ile arayı kapatmaya devam ediyoruz. AB bizim en büyük ticaret pazarımız, fakat Avrupa'daki kriz bütün dünyadaki ekonomiyi etkiledi. Türkiye'ye de bir miktar etkisi var. 2000'li yılların ortasında Avrupa, ihracatımızın pazar olarak yaklaşık yüzde 58-59'unu oluşturuyordu. Şimdi yüzde 34'e kadar düştü, oran olarak.
     Biz Avrupa'daki bütün bu sıkıntılara rağmen güçlü bir performans göstermeye devam ediyoruz. Ama hiçbir ülke ada değildir. Etrafındaki gelişmelerden etkileniyor. Fakat ben gerek Kosova'nın gerek Türkiye'nin geleceğinin çok parlak olduğunu, potansiyelinin büyük olduğunu düşünüyorum. Yeter ki biz iş ortamını iyileştirelim, gerekli reformları yapalım.
     Bugün gülüyoruz, bugün tabii ki yüzümüzde tebessüm var. Çünkü Kosova için, Kosovalı kardeşlerimiz için çok mutlu bir gün. İnşallah hep beraber güzel şeyler başaracağız."
     Türkiye ile Kosova arasında Gümrük İşbirliği Anlaşması'nın devam ettiğini, bugün imzalanan Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması ve önümüzdeki dönemde süreci devam eden Serbest Ticaret Anlaşması ile yakın ikili işbirliğinin süreceğine işaret eden Şimşek, "Bana ve heyetime gösterilen misafirperverlik dolayısıyla teşekkür ediyorum. Kosova bizim için önemli bir ortak ama aynı zamanda kardeş bir ülke. Kosova'nın başarısı için desteğimizi devam ettireceğiz" diye konuştu.
    
     -"Bu, Kosova için tarihi bir ziyaret"-
    
     Kosova Maliye Bakanı Bedri Hamza da Türkiye'ye ve Bakan Şimşek'e her alanda verdikleri destek dolayısıyla teşekkür etti.
     Türkiye'nin ticaret ve yatırımda ana partnerlerinden biri olduğunu, iki ülke arasında çok iyi bir işbirliği bulunduğunu ifade eden Hamza, daha önce imzalanan anlaşmalar bulunduğunu, bunların olumlu etkilerini gördüklerini söyledi.
     Bedri Hamza, şunları kaydetti:
     "Bu Kosova için tarihi bir ziyarettir. Bugün Kosova'da gözetimli bağımsızlığın sona erdiği gündür. Bugün bizim işbirliğimiz için önemli olan başka bir anlaşma imzaladık. Bu anlaşmanın hedefi iki ülke arasındaki iş dünyasının işini kolaylaştırmak. Bu imzalanan son anlaşma olmayacak. Biz, çok önemli bir anlaşma için de görüşmelere başlamış bulunuyoruz. Yakın bir zamanda Serbest Ticaret Anlaşmasını da imzalayacağız. Tüm yatırımcılara kapımız açık, biz onlara güven garanti ediyoruz."
     Bakan Şimşek, temasları kapsamında, beraberindeki heyetle Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Yahjaga, Kosova Başbakanı Haşim Taçi ve Dışişleri Bakanı Enver Hocay, Kosova Meclis Başkanı Yakup Krasniqi ve Kosova Kamu Bakanı Mahir Yağcılar ile de görüşecek.
     Şimşek, Kosova Meclisi'nde, "Gözetimli Bağımsızlığın" sona erdirilmesine ilişkin özel oturumda Türkiye'yi temsil edecek.
    
    
    

Bu haberi 95 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir