Takı ve aksesuara olan ilgi franchising sistemine talebi artırdı -Bijutericiler ve Aksesuarcılar…

  • Yazı boyutu
Takı ve aksesuara olan ilgi franchising sistemine talebi artırdı
  -Bijutericiler ve Aksesuarcılar…

Takı ve aksesuara olan ilgi franchising sistemine talebi artırdı -Bijutericiler ve Aksesuarcılar Derneği Başkanı Eyüp Uğur: -" Dış ticaret hacmi 250 milyon dolar olan bijuteri sektörü, az riskle yatırım imkanı tanıyan franchising sistemine olan talebi de arttırdı" -"Son yıllarda yüzde 25 büyüyen franchising sektörünün yıllık ticaret hacmi 35 milyar doları geçti"

Bijutericiler ve Aksesuarcılar Derneği (BIJUDER) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Uğur, "Dış ticaret hacmi 250 milyon dolar olan bijuteri sektörü, az riskle yatırım imkanı tanıyan franchising sistemine olan talebi de arttırdı" dedi.
     Uğur, yaptığı yazılı açıklamada, geçmişte sektörün, üretimle ön plana çıkarken, son yıllarda markalaşmaya yönelik büyük yatırımlar yaptığını kaydetti. Takı ve aksesuar sektörünün franchising fırsatlarıyla zincirleşerek günden güne büyümeye devam etiğine işaret eden Uğur, "500 milyon liranın üzerinde bir büyüklüğe sahip bijuteri ve aksesuar sektöründeki markalaşma süreci, bu alanda yatırım yapan firmaların arasında yoğun bir rekabet ortamı yaratıyor. Geçmişte aksesuar ve takı, sadece sokak aralarında tuhafiye denilen yerlerde veya toptancılar tarafından satılırken, şimdilerde sadece iç pazarla yetinmeyen ve yurt dışına açılan çok büyük bir sektör haline geldi. Dış ticaret hacmi 250 milyon dolar olan bijuteri sektörü, az riskle yatırım imkanı tanıyan franchising sistemine olan talebi de arttırdı" değerlendirmesinde bulundu.
     Uğur, modayı yakından takip eden kitlenin yanı sıra, küçük aksesuarların da kıyafetler için önem kazanmasının sektörün büyümesinde büyük rol oynadığını belirterek, girişimcilerin franchising fırsatlarıyla sektöre yatırım yapmak istediklerini kaydetti. Eyüp Uğur, son yıllarda yüzde 25 büyüyen franchising sektörünün yıllık ticaret hacminin 35 milyar doları geçtiğini vurguladı.
    
     -Fuar-
    
     Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilecek Bijuteri ve Aksesuarları Fuarı'nı, geçen yıl 975'i yabancı, toplam 15 bin kişinin ziyaret ettiğini belirten Uğur, fuarın yapıldığı ilk yıldan bu yana Türk ve dünya bijuteri sektörünün ilgisini çekerek sektöre yön verebilecek konuma gelmeyi başardığını önü sürdü.
     Fuarda toptan siparişlerin alınarak ihracat bağlantılarının yapıldığını hatırlatan Eyüp Uğur, Bijuteri ve Aksesuarları Fuarı'nın sektörde büyük bir boşluğu doldurduğunu vurguladı.
    
     -İlk defa fuarda, takı tasarım yarışması düzenlenecek-
    
     Türkiye'deki üreticileri dünyadaki global firmalarla bir araya getirmek ve bijuteri ihracatını artırarak ülke ekonomisine katkıda bulunmasını sağlamak amacıyla tanıtım çalışmalarına hız verdiklerini belirten Uğur, şunları kaydetti:
     "Bu yıl tanıtım çalışmalarınıza oldukça hızlı başladık. Fuarımızın global tanıtım yüzü ünlü modacı Cemil İpekçi oldu. Bu yıl ilk defa fuarımızın içerisinde ödüllü bir takı tasarım yarışması düzenleyeceğiz. Tasarım yarışmasında, birinci gelen yarışmayı 5 bin lira, ikinciyi 3 bin lira ve üçüncüyü ise 2 bin lira ile ödüllendireceğiz. İlk 3 sıraya giremeyen yarışmacıya da bin lira teşvik ödülü vereceğiz. Ziyaretçi ve katılımcı sayılarımızın günden güne arttığı fuarımız artık, bijuteri sektöründe ihracat potansiyelinin ve ihracat gelirlerinin artmasında çok büyük paya sahibi olacak."
    
    
    

Bu haberi 184 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir