Takasbank, Mısır Takas, Saklama ve Kayıt Kuruluşuyla Mutabakat Zaptı imzaladı

  • Yazı boyutu
Takasbank, Mısır Takas, Saklama ve Kayıt Kuruluşuyla Mutabakat Zaptı 
imzaladı

Takasbank, Mısır Takas, Saklama ve Kayıt Kuruluşuyla Mutabakat Zaptı imzaladı

Takasbank ile Mısır Merkezi Takas, Saklama ve Kayıt Kuruluşu (MCDR) arasında Mutabakat Zaptı imzalandı.
     Takasbank'tan yapılan açıklamada, dün Takasbank ve MCDR arasında "Mutabakat Zaptı"nın Takasbank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ulus ve MCDR Yönetim Kurulu Başkanı Mohammed S. Abdel Salam tarafından imzaladığı bildirildi.
     Açıklamada, Takas ve saklama hizmetleri ile ilgili olarak karşılıklı bilgi alışverişi ve know-how paylaşımını amaçlayan bir anlaşma olan "Mutabakat Zaptı"nın imzalanmasını takiben teknik detaylar ve işbirliği imkanlarının ele alındığı bir çalıştay gerçekleştirildiği kaydedildi.
     Açıklamada şöyle denildi:
     "İki ülke merkezi takas ve saklama kuruluşu arasında imzalanan Mutabakat Zaptı, Borsa İstanbul ve Mısır Borsası arasında yürütülmekte olan borsalar arası teknik işbirliği ve borsa piyasalarının entegrasyonuna işlem sonrası hizmetler alanında katkı sağlayacak olup, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesi kapsamında Takasbank'ın sorumlu olduğu 17 No'lu eylem hedeflerinin gerçekleştirilmesine de hizmet edecektir. Takasbank, 17 No'lu Eylem planı çerçevesinde uluslararası takas ve saklama hizmeti sunulması için diğer sermaye piyasası kuruluşları ile işbirliği içerisinde çalışmalarını sürdürmekte olup, yabancı piyasalarda takas ve saklama hizmeti veren kuruluşlar ile bağlantı kurma ve işbirliği geliştirme çalışmaları kapsamında MCDR ile işbirliği yapılmaktadır."
    
     -Mısır Merkezi Takas, Saklama ve Kayıt Kuruluşu-
    
     Açıklamada verilen bilgiye göre, MCDR, 1992 yılında Mısır Sermaye Piyasası Kanunu uyarınca kuruldu. 1996 yılında takas, saklama ve kaydileştirme faaliyetlerine başlayan ve Mısır Borsasına takas hizmetleri sunan MCDR, Mısır sermaye piyasalarında faaliyet gösteren tek merkezi takas ve saklama kuruluşu. MCDR, takas ve saklama, kaydileştirme, rehin işlemleri, garanti fonu yönetimi ve menkul kıymet özsermaye halleri işlemlerini tek bir çatı altında sürdürüyor. MCDR'nin yüzde 50 hissesi yerel saklamacılara, yüzde 46 hissesi aracı kurumlara ve yüzde 5 hissesi de Mısır Borsası'na (EGX) ait.
    
    
    

Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir