Tahvil-bono piyasasında yabancı alışları devam ediyor -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert:…

  • Yazı boyutu
Tahvil-bono piyasasında yabancı alışları devam ediyor
  -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert:…

Tahvil-bono piyasasında yabancı alışları devam ediyor -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert: "Faizde düşüş eğiliminin ekim-kasım döneminde güçleneceğini tahmin ediyoruz"

Merkez Bankası'nın haftalık verilerinde yabancıların 253 milyon dolarlık alış yaptıkları görülüyor.
     Tahvil-bono piyasasındaki yabancı ilgisini ve genel eğilimi değerlendiren Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert, faizde düşüş eğiliminin ekim-kasım döneminde güçleneceğini tahmin ettiklerini belirterek, şunları ifade etti:
     "Bugün yayınlanan TCMB verilerine göre 10-17 Ağustos haftasında yabancı yatırımcılar, tahvil piyasasında net 253 milyon dolar alım yaptılar. Böylece bir önceki hafta görülen çıkışlar karşılanmış oluyor. Yılbaşından bu yana toplam giriş ise yine 10 milyar dolar seviyesinde. Faiz indirim beklentisi ve birçok ülkeye göre hala görece yüksek bir reel faize sahip olmaları nedeniyle Türk tahvillerine yabancı ilgisinin sürmesini bekliyoruz."
     Cömert, yaptığı değerlendirmede, bugün açıklanan beklenti anketine göre gösterge tahvil üzerindeki reel faizin yüzde 1,1 ile geçmiş ortalamasına yakın olduğunu belirterek şöyle devam etti:
     "Ancak enflasyondaki düşüşün ekim ayı ile birlikte belirginleşmesi ile enflasyon beklentileri de aşağı gelecektir. Bu nedenle faizde düşüş eğiliminin ekim-kasım döneminde güçleneceğini tahmin ediyoruz."
    
    
    

Bu haberi 168 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir