Tahvil-bono piyasasında haftanın görünümü -Ata Portföy Fon Yönetim Direktörü Cem Tözge: -"2013…

  • Yazı boyutu
Tahvil-bono piyasasında haftanın görünümü
  -Ata Portföy Fon Yönetim Direktörü Cem Tözge:
  -"2013…

Tahvil-bono piyasasında haftanın görünümü -Ata Portföy Fon Yönetim Direktörü Cem Tözge: -"2013 genelinde faizlerin belli bir bantta hareket etmesi beklenebilinir" -"Kurdaki istikrar devam ettiği sürece özellikle uzun vadeli tahvillere olan ilgi devam edebilir"

Tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi haftayı yüzde 5,99 seviyesinden kapattı.
     Geçen hafta Kasım ortasından bu yana en yüksek seviyesi olan yüzde 6,44'ü gördükten sonra, bu haftaya 6,38 seviyesinden başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi Hazinenin düzenlediği iki ihaleye rekor talep gelmesi ve güçlü alışların etkisi ile yüzde 6'lı seviyelerin altına inerek yüzde 5,88 seviyesine kadar geriledi.
     Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Ata Portföy Fon Yönetim Direktörü Cem Tözge, bu hafta gündemi belirleyen ana maddenin Hazine ihaleleri olduğunu belirterek, ihalelere gelen yüksek talebin geçen hafta yaşanan düzeltme hareketinin önüne geçerken yönün tekrar aşağı döndüğünü ve gösterge tahvilin bileşik faizinin yüzde 6 bileşik seviyesinin altına geldiğini hatırlattı.
     Öte yandan, ABD tahvillerindeki dengelenmenin faizlere moral veren diğer bir gelişme olduğuna değinen Tözge, şunları kaydetti:
     "Önümüzdeki süreçte faizlere yön veren etmenler içeride makro veriler ve dışarıda ise tahvil piyasalarına olan ilginin devam edip etmemesi olacak. Ama şurası net ki, kısa ve orta vadede global likidite koşulları bol olmaya ve politika faizleri düşük olmaya aday. Öte yandan, enflasyon verilerinde yıllın ilk yarısında geçici bir yükselme olsa da, yılın 2. yarısında tekrardan MB'nin hedeflerine uygun hareket edeceğini düşünmekteyiz.
     Yani enflasyonun faizler üzerindeki etkisi nötr olabilir. 2013 genelinde faizlerin belli bir bantta hareket etmesi beklenebilinir. Kurdaki istikrar devam ettiği sürece özellikle uzun vadeli tahvillere olan ilgi devam edebilir. Not arttırım beklentileri canlı kaldığı sürece gelen kısmi satışlar tekrar yabancı ilgisini çekecektir."
    
    
    

Bu haberi 209 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir