Tahvil-bono piyasasında faizler gerilemeye devam ediyor -Turkishbank Hazine Yönetimi Para…

  • Yazı boyutu
Tahvil-bono piyasasında faizler gerilemeye devam ediyor
  -Turkishbank Hazine Yönetimi Para…

Tahvil-bono piyasasında faizler gerilemeye devam ediyor -Turkishbank Hazine Yönetimi Para Piyasaları Müdürü Demir: -"ABD tahvillerindeki satış baskısının yavaşlaması ve başarılı Hazine ihaleleri faizde düşüşün genel sebebi"

Hazine'nin dün gerçekleştirdiği 7 Ocak 2015 vadeli yeni gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 5,95'e kadar geriledi, önceki gösterge olan 24 Eylül 2014 vadeli tahvilin bileşik faizi ise ortalama yüzde 6,11 seviyelerinden işlem görüyor.
     Turkishbank Hazine Yönetimi Para Piyasaları Müdürü Arzu Demir, konuya ilişkin değerlendirmesinde, ABD tahvillerindeki satış baskısının yavaşlaması ve başarılı Hazine ihalelerinin faizde düşüşün genel sebebi olduğunu belirtti.
     Hazine ihalelerindeki yüklü talebin ardından verim eğrisi genelinde tüm vadelerde faizin gerilediğini, bugüne de sınırlı düşüşle başladığını hatırlatan Demir, şunları kaydetti:
     "24 Eylül 2014 vadeli gösterge tahvil dün yüzde 6,20 bileşik ile işlem görürken, valörlü işlemlerdeki ortalaması yüzde 6,12 oldu. Bu sabaha yüzde 5,98 bileşik seviyesinden başlayan gösterge tahvilin gün içinde yüzde 5,90-6,20 bileşik aralığında işlem görmesini bekliyoruz. Bileşiklerde çok daha kalıcı düşüş için Merkez Bankası repo fonlama faizinin, yüzde 5,50 haftalık faiz oranının 25 baz puan kadar düşürülmesini bekliyoruz."
    
    
    

Bu haberi 169 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir