Tacikistan, yıl sonuna kadar Afganistan'a 700 MV elektrik enerjisi ihraç edecek

  • Yazı boyutu
Tacikistan, yıl sonuna kadar Afganistan'a 700 MV elektrik enerjisi ihraç 
edecek

Tacikistan, yıl sonuna kadar Afganistan'a 700 MV elektrik enerjisi ihraç edecek

Tacikistan'ın, bu yıl sonuna kadar Afganistan'a 700 megavat (MV) elektrik enerjisi ihraç edeceği bildirildi.
     Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada, Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü üye ülkeleri devlet başkanları zirve toplantısı çerçevesinde Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ile Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin bir araya geldiği kaydedildi.
     Açıklamada, söz konusu görüşme sırasında, Rahman ve Karzai'nin iki ülke arasındaki işbirliğinin durumu ve perspektifleriyle tarafları ilgilendiren güncel ve bölgesel konuları ele aldığı bildirilirken, görüşmede, iki ülke arasında gerçekleştirilmekte olan karayolu ve demiryolu, komünikasyon ve elektrik hattı projelerinin ağırlıklı olarak gözden geçirildiği ifade edildi.
     Görüşme sırasında, ayrıca daha önce Tacikistan'da düzenlenen RECCA-V Afganistan konferansında teklif edilen Tacikistan-Afganistan-Pakistan demiryolu ve elektrik hattı projelerinin hayata geçirilmesi meselelerinin de detaylı olarak ele alındığı hatırlatılırken, bu çerçevede Orta Asya elektriğinin Güney Asya ülkeleri Pakistan ve Afganistan'a sevkıyatını öngören CASA-100 projesinin bölge ülkeleri için öneminin vurgulandığı belirtildi.
     Görüşme sırasında, Rahman'ın, ülkesinin her zaman dost ülke Afganistan'ın bölgesel ve uluslararası kuruluşlardaki pozisyonunu desteklediğini dile getirdiği kaydedilirken, Tacikistan'ın bu yıl Afganistan'a Sangtuda-Kunduz-Puli Humri elektrik hattı üzerinden 700 MV elektrik enerjisi ihraç etmeye hazır olduğunu dile getirdiği kaydedildi.
     1 Haziran'da Çin ziyaretine başlayan İmamali Rahman'ın bugün akşam ülkesine dönmesi bekleniyor.
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir