Tacikistan'ın pamuk lifi karı

  • Yazı boyutu
Tacikistan'ın pamuk lifi karı

Bu yılın ilk 4 ayında pamuk lifi ihracatından 95,8 milyon dolar elde eden Tacikistan, aynı dönemde 150 milyon dolarlık petrol ürünü ithal etti.

     Tacikistan Devlet Gümrük İdaresi'nden yapılan açıklamada, ülkenin ithal ettiği petrol ürünlerinin, esas döviz kaynağı olan pamuk lifi ihracatından 1,5 kat fazla olduğu kaydedildi.
     Tacikistan'ın bu yılın ilk 4 ayında 95 milyon 800 bin dolarlık pamuk lifi ihraç etmesine karşılık 150 milyon dolarlık petrol ürünü ithal ettiği ifade edildi.
     Açıklamada, Tacikistan'ın, bu dönemde petrol ürünleri ithal ettiği ülkeler arasında Rusya, Türkmenistan ve Kazakistan'ın bulunduğu, petrol ürünlerinin yüzde 80'inin ise Rusya'dan ithal edildiği belirtildi.
     Tacikistan'ın, pamuk lifi ihraç ettiği ülkeler arasında ilk sırada Türkiye'nin, ardından da İran, Rusya ve Letonya'nın geldiği belirtildi.
     Tacikistan, bu yılın ocak-nisan aylarında sattığı 54,2 bin ton pamuk lifinden toplam 95 milyon 800 bin dolar elde ederken, aynı dönemde ithal ettiği 413,1 bin ton petrol ürünleri için 150 milyon dolar ödedi.
     Tacikistan'ın geçen yıl 198 milyon dolarlık pamuk lifi ihraç etmesine karşılık 450 milyon dolarlık petrol ürünleri ithal etmişti. Ülkenin dış borcu 1 Ocak itibarıyla 2 milyar 124 milyon dolar ile Gayri Safi Milli Hasıla'nın (GSMH) yüzde 33,2'sine ulaşmıştı.
    
    
    


Bu haberi 462 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir