Tacikistan'ın ihracatı yüzde 17,8 arttı

  • Yazı boyutu
Tacikistan'ın ihracatı yüzde 17,8 arttı

Tacikistan'ın ihracatı yüzde 17,8 arttı

Bu yılın Ocak-Şubat aylarında toplam 785,7 milyon dolarlık toplam dış ticaret gerçekleştiren Tacikistan'ın bu dönemdeki ihracat hacmi yüzde 17,8 artarken, ithalat hacmi ise yüzde 12,6 oranında gerileme gösterdi.
     Tacikistan Devlet İstatistik Kurumundan yapılan açıklamada, yılın Ocak-Şubat aylarında ülke ihracat hacminin yüzde 17,8 artışla 242,5 milyon doları oluşturduğu kaydedilirken, bu dönemde ithalat hacminin ise yüzde 12,6 düşüşle 543,2 milyon dolar olduğu ifade edildi.
     Açıklamada, ihracat hacmindeki artış ve ithalattaki düşüşe rağmen, ülkenin dış ticaret açığının hala yüksek oranda olduğu belirtilirken, ülkenin toplam ithalat hacminin, toplam ihracat hacminden 2 kat daha fazla olduğu vurgulandı.
     Tacikistan'ın ihraç ettiği ürünler arasında, alüminyum, pamuk lifi, elektrik enerjisi (yaz aylarında) ve diğer ürünlerin ön sırada olduğu kaydedilen açıklamada, bu dönemde ülkenin yurtdışına (Afganistan) ihraç ettiği elektrik enerjisi hacminin geçen yılın aynı dönemine nazaran yüzde 243,3 oranda artış gösterdiği bildirildi.
     Açıklamada, bu dönemde, ülkenin yurtdışından ithal ettiği mineral gübre ithalatının yüzde 24,2 oranda, kimya sanayi ürünleri ithalatının yüzde 15,8 oranda azalma gösterdiği dile getirilirken, bu dönemde ayrıca binek araç, gıda ve petrol ürünleri ithalatında da düşüş yaşandığı kaydedildi.
     Tacikistan'ın toplam dış ticaret hacmi, geçen sene yüzde 15,1 artışla 5 milyar 137,6 milyon doları oluştururken, bu çerçevede ülkenin ihracat hacmi yüzde 8,1 artışla 1,3 milyar dolar, ithalat hacmi ise yüzde 17,8 artışla 3,7 milyar dolar olmuştu.
     Geçen sene dünyanın 102 ülkesi ile dış ticaret gerçekleştiren Tacikistan'ın toplam dış ticaretinde 2 milyar 418 milyon dolarlık dış ticaret açığı meydana gelmişti.
     Ülkenin ihraç ettiği ürünler arasında ilk sırada alüminyum ve pamuk lifi yer alırken, ülkenin en çok ithal ettiği ürünler arasında ise petrol ürünleri, metal ürünleri, binek araç ve buğday yer alıyor.
    
    
    

Bu haberi 100 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir