Tacikistan'ın dış borcu, 2 milyar 130,9 milyon dolar oldu

  • Yazı boyutu
Tacikistan'ın dış borcu, 2 milyar 130,9 milyon dolar oldu

Tacikistan'ın dış borcu, 2 milyar 130,9 milyon dolar oldu

Tacikistan'ın dış borcu, 1 Ekim itibarıyla 2 milyar 130,9 milyon dolara ulaştı.
     Tacikistan Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ülkenin dış borcunun bu yıl başından bu yana 6 milyon dolar artışla 2 milyar 130,9 milyon dolara ulaştı.
     Ülkenin dış borcu oranının, daha önce ülke hükümetince öngörülen GSMH'ye nazaran yüzde 40'lık sınırı aşmadığı kaydedilen açıklamada, 1 Ekim itibarıyla söz konusu borcun Gayrisafi Milli Hasılaya (GSMH) nazaran yüzde 29,7'ye tekabul ettiği ifade edildi.
     Açıklamada, bu yıl başından bu yana dış borç ödemelerine 23,7 milyon doları faiz olmak üzere toplam 83 milyon dolar ödediği kaydedildi.
     Ülkenin esas kreditörleri arasında 862 milyon dolar ile Çin'in yer aldığı ifade edilen açıklamada, diğer esas kreditör ülke ve uluslararası kurumlar arasında ise Dünya Bankası, Asya Kalkınma Bankası, İslam Kalkınma Bankası, Rusya-Kazakistan Krizle Mücadele Fonu ve Avrupa Birliği'nin bulunduğu bildirildi.
     Ulusal ekonomisi yurt dışındaki göçmenlerin gönderdiği paralara en çok bağımlı olan ve eski Sovyet ülkeleri arasında en fakir ülkelerden olan Tacikistan'ın dış borcu, 1 Ocak 2012 itibarıyla 2 milyar 124 milyon dolarla ülke GSMH'sının yüzde 33,2'sine tekabül etmişti.
    
    
    

Bu haberi 134 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir