Tacikistan'ın Ankara Büyükelçisi Şaripov'dan GTO'ya ziyaret -Büyükelçi Şaripov: -"Türk…

  • Yazı boyutu
Tacikistan'ın Ankara Büyükelçisi Şaripov'dan GTO'ya ziyaret 
  -Büyükelçi Şaripov:
  -"Türk…

Tacikistan'ın Ankara Büyükelçisi Şaripov'dan GTO'ya ziyaret -Büyükelçi Şaripov: -"Türk işadamlarını, Tacikistan'daki özellikle sanayi yatırımları için sağlanan teşvik olanaklarından yararlanmaya ve Tacikistan'a yatırım yapmaya davet ediyorum"

Tacikistan'ın Ankara Büyükelçisi Farrukh Homiddinoviç Şaripov, Türk işadamlarını Tacikistan'daki sanayi yatırımları için sağlanan teşvik olanaklarından yararlanmaya ve ülkesinde yatırım yapmaya davet etti.
     Gaziantep Ticaret Odası'ndan (GTO) yapılan açıklamaya göre, Büyükelçi Şaripov, GTO'yu ziyaret ederek, Meclis Başkanı Zeki Yağcı ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi.
     Şaripov, ziyaretteki konuşmasında, Türkiye ile Tacikistan arasındaki ilişkilerin son dönemde olumlu bir ivme içerisinde olduğunu belirtti.
     Amaçlarının bu ilişkilerin daha hızlı şekilde gelişmesine katkı sağlamak olduğunu ifade eden Şaripov, şunları kaydetti:
     "Dost ve kardeş iki ülkenin her alanda işbirliği içerisinde olması ve özellikle ticari alandaki ilişkilerini daha ilerilere taşıması gerektiğini düşünüyoruz. İki ülke arasında 2011 yılında 630 milyon dolarlık bir ticaret hacmi gerçekleşmiş. Mevcut potansiyel göz önünde bulundurulduğunda bu rakamlar gerçekten çok düşük. Hedefimiz bu rakamları çok daha yukarılara taşımak. Ben Türk işadamlarını, Tacikistan'daki özellikle sanayi yatırımları için sağlanan teşvik olanaklarından yararlanmaya ve Tacikistan'a yatırım yapmaya davet ediyorum."
     GTO Meclis Başkanı Zeki Yağcı da Büyükelçi Şaripov'u ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını belirtti.
     Gaziantep'in sosyal, kültürel ve ekonomik yapısı hakkında bilgi veren Yağcı, Türkiye ile Tacikistan arasında her alanda var olan ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini aktardı.
     Yağcı, önümüzdeki dönemde her iki ülkenin özellikle ticari alanda ilişkilerinin geliştirilmesi yönünde yürütülecek çalışmalara GTO olarak her türlü katkıyı sunmaya hazır olduklarını ifade etti.
    
    
    
    

Bu haberi 200 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir