Tacikistan ekonomisi işçi dövizine bağımlı -Tacik göçmenler ülkelerine bu yıl 3,3 milyar dolar…

  • Yazı boyutu
Tacikistan ekonomisi işçi dövizine bağımlı
  -Tacik göçmenler ülkelerine bu yıl 3,3 milyar dolar…

Tacikistan ekonomisi işçi dövizine bağımlı -Tacik göçmenler ülkelerine bu yıl 3,3 milyar dolar gönderdi -Ülkenin milli gelirinin yarısını işçi dövizleri oluşturuyor

Tacikistan'ın yurt dışında yaşayan vatandaşları bu yıl ülkelerine Ocak-Kasım döneminde toplam 3 milyar 292 milyon dolar döviz gönderdi.
     Tacikistan Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı'nın raporuna göre, Tacik göçmenlerin bu yılın ilk 11 ayında ülkelerine gönderdiği 3 milyar 292 milyon dolar, son 10 yılın en yüksek rakamı oldu.
     Buna göre, Tacik göçmenlerin dövizleri ülkenin gayrı safi milli hasılanın yüzde 48,13'üne karşılık geliyor.
     Resmi verilere göre Ocak-Kasım aylarında 823,8 bin Tacik vatandaşı yurt dışına çıkış yaparken, Rusya Göçmen İşleri Federal Kurumu da Rusya'da halen 1 milyondan fazla Tacik göçmenin çalıştığını bildiriyor.
     2011 yılında Dünya Bankası'nca yayımlanan Göçmen ve Kalkınma Raporu'na göre, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri arasında en fakir ülkelerden biri olan Tacikistan'ın ekonomisi, yurt dışında çalışan göçmenlerin gönderdiği dövize en çok bağımlı olan ülkeler arasında ilk sırada gösterilmişti.
    
    
    

Bu haberi 206 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir