Tacikistan, Asya Kalkınma Bankası'nı CASA-1000 projesine yatırımcı olarak davet etti

  • Yazı boyutu
Tacikistan, Asya Kalkınma Bankası'nı 
  CASA-1000 projesine yatırımcı olarak davet etti

Tacikistan, Asya Kalkınma Bankası'nı CASA-1000 projesine yatırımcı olarak davet etti

Tacikistan, Asya Kalkınma Bankası'nı, Orta Asya elektriğini Güney Asya ülkelerine taşımasını öngören CASA-1000 projesinde yer almaya davet etti.
     Tacikistan Enerji ve Sanayi Bakanı Şerali Gul, Asya Kalkınma Bankası (AKB) Duşanbe Temsilcisi Si Si Yu ile yaptığı görüşme sırasında, AKB'nın Orta Asya ülkeleri Tacikistan ve Kırgızistan'da üretilen elektriğin Güney Asya ülkeleri Pakistan ve Afganistan'a taşıyacak elektrik hattı inşaatı projesi CASA-1000'in inşaatında yer almasının önemini vurgularken, CASA-1000 projesinde yer alan ülkelerin enerji bakanları adına AKB'ye sözkonusu projede yatırımcı olmak üzere davet mektubu gönderildiğini kaydetti.
     Yu de enerji alanındaki altyapının geliştirilmesi meselelerinin AKB'nın öncelikli konuları arasında yer aldığını ifade ederek, sadece geçen sene banka tarafından yönlendirilen mali kaynakların yüzde 70'inin enerji sektörüne harcandığını dile getirdi.
     Yu, kış aylarında elektrik enerjisi sıkıntısının meydana geldiği Tacikistan'ın, bu dönemlerde termik santral sektörünün geliştirilmesi meselelerine önem vermesi gerektiğini dile getirerek, bunun kış aylarında ülkede meydana gelen enerji sorununu çözebileceğine inandığını belirtti.
     Gul ile Yu arasında yapılan görüşmede, ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarının gerçekleştirilmesi meseleleri ele alınırken, Yu, bu çerçevede AKB'nın ülkedeki güneş enerjisinde elektrik elde etme projeleri için 20 milyon dolarlık kaynak ayırmaya hazır olduğunu dile getirdi.
     Kış aylarında elektrik enerjisi kıtlığının yaşandığı Tacikistan, yaz aylarında ise ülkedeki dağ ırmaklarında üretilen elektrik enerjisinin artakalan kısmını yurtdışına satmak istiyor.
    
     -CASA-1000 projesi-
    
     Geçen yıl mayıs ayında, Tacikistan, Kırgızistan, Pakistan ve Afganistan arasında, Orta Asya elektriğinin Güney Asya'ya sevkıyatını öngören elektrik hattı projesi (CASA-1000) inşaatı ile ilgili protokolü imzalanırken, toplam uzunluğu 750 kilometreyi, proje tutarı ise 873 milyon dolar olan CASA-1000 projesinin 2016 yılında faaliyete başlaması öngörülüyor.
     Daha önce yapılan açıklamada, söz konusu projenin bu ülkelerin yanısıra Dünya Bankası, Uluslararası Finans Kurumu, Asya Kalkınma Bankası ve İslam Kalkınma Bankası tarafından destekleneceği ifade edilmişti.
     CASA-1000 projesinin ilk etabında, yılda 1000 MWt Orta Asya elektriğinin Afganistan ve Pakistan'a sevkıyatının öngörülürken, sonraki aşamalarda ise yıllık 5000 ve 6000 MWt elektriğin Güney Asya ülkelerine sevk edilmesi planlanıyor.
    
    
    

Bu haberi 166 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir