TABA/Amcham, Türkiye'nin "Global Geçiş" programına katılması için çalışma başlattı

  • Yazı boyutu
TABA/Amcham, Türkiye'nin "Global Geçiş" programına katılması için çalışma 
başlattı

TABA/Amcham, Türkiye'nin "Global Geçiş" programına katılması için çalışma başlattı

Türk Amerikan İş Adamları Derneği (TABA/AmCham), ABD Kongre üyelerinin de desteğiyle Türkiye'nin, "Global Geçiş/Global Entry" programına dahil edilmesi için çalışmalara başladı.
     Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin programa dahil edilmesi halinde, vizesi olan Türk vatandaşları, hızlandırılmış giriş hakkına sahip olacak ve sınırda bekleme sorunuyla karşılaşmayacak.
     TABA/Amcham Genel Başkanı Ekim Alptekin, ABD-Türkiye ilişkilerine dinamizm katmak istediklerini belirterek, şunları kaydetti:
     "Başkan Obama ve Başbakan Erdoğan arasındaki güven ilişkisi ve ABD Büyükelçimiz Namık Tan gibi tecrübeli bir ismin iki ülke ilişkilerine yansıttığı ivme süreçleri hızlandırdı. Türkiye-ABD ilişkilerinin gelişmesi için atılacak en önemli adımlardan biri, iki ülke arasında ticari trafiği arttırmak. 21'nci yüzyılda iş dünyası zamanla yarışıyor. Saniyelerin bile önemi var. ABD'ye ziyarette bulunan vatandaşlarımızın hem bu zaman sorununu aşmaları hem de, 'sınır kapısında bekleme' sıkıntılarından kurtulmaları için kongre üyeleri ile ikili görüşmeler gerçekleştirdik. Başta Gregory Meeks ve ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner olmak üzere pek çok önemli bürokratın desteğini aldık. Kamu Güvenliği Bakanlığı da konuyu gündemine aldı. Yakın bir süreçte Türkiye'nin Global Entry Programı'na dahil edileceğini umuyorum. Konuyla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor."
     Alptekin, mütekabiliyet prensibiyle ABD vatandaşlarına da aynı kolaylıkların sağlanmasının önemine işaret ederek, "Hükümetimiz insani ve sosyal ilişki içinde bulunduğumuz tüm ülkelerle ticaretin gelişmesi adına zaten azami hassasiyeti gösteriyor. Bu konuda da gerekeni yapacağına kuşkun yok" ifadelerini kullandı.
     ABD Kongresi'nde süreci destekleyen isimlerden Gregory Meeks, Amerikan Ulusal Güvenlik Bakanı Janet Napolitano'ya hitaben yazdığı mektubunda şu ifadelere yer verdi:
     "Global Geçiş Programı'na Türkiye Cumhuriyeti'nin de eklenmesi sürecinde desteğinizi istiyorum. Dışa dönük yapısı, çalışan iş gücü nüfusu ile Türkiye, hali hazırda ekonomik anlamda önemli bir güçtür. Türkiye'nin Global Geçiş Programı'na dahil edilmesi hem Türkiye hem ABD ekonomisi açısından büyük fayda sağlayacaktır. Bu az gelişmiş ilişkinin güçlenebilmesi için, güvenilir, hali hazırda vizesi olan Türk vatandaşlarına hızlandırılmış giriş hakkının tanınması gerekmektedir. Başkan Obama'nın İhracat stratejisine göre Türkiye'nin ihracatı 2015 yılında ikiye katlanacak. Türk Hükümeti ve TABA/AmCham'in başlattığı bu girişimin her iki ülkenin ticari ve ekonomik ilişkilerini geliştireceğine inanıyor ve konuyla ilgili desteğinizi istiyorum."
    
    
    

Bu haberi 175 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir