TABA/AmCham Genel Başkanı Alptekin, ABD seçimlerini değerlendirdi -Türk-Amerikan İşadamları…

  • Yazı boyutu
TABA/AmCham Genel Başkanı Alptekin, ABD seçimlerini değerlendirdi
  -Türk-Amerikan İşadamları…

TABA/AmCham Genel Başkanı Alptekin, ABD seçimlerini değerlendirdi -Türk-Amerikan İşadamları Derneği (TABA/AmCham) Başkanı Alptekin: -"Amerikan başkanlık seçimleri için yapılan kamuoyu yoklamaları başa baş gidiyor. Ama kim kazanırsa kazansın, Türkiye'nin ABD ile uzun soluklu ve güçlü dostluğunun daha da derinleşmesine engel değildir"

Amerika'nın Türkiye'deki Ticaret Odası olarak faaliyet gösteren Türk-Amerikan İşadamları Derneği'nin (TABA/AmCham) Genel Başkanı Ekim Alptekin, Amerikan başkanlık seçimleri için yapılan kamuoyu yoklamalarının başa baş gittiğini belirterek, "Ama kasımda kim kazanırsa kazansın, Türkiye'nin ABD ile uzun soluklu ve güçlü dostluğunun daha da derinleşmesine engel değildir" dedi.
     Ekim Alptekin, yaptığı yazılı açıklamada, kasım ayında yapılacak Amerikan başkanlık seçimlerini değerlendirdi. Son anketlerde Başkan Obama'nın yarışı az puan farkla önde götürdüğünü fakat bu seçimin küçük farklarla kazanılacak bir seçim olacağını belirten Alptekin, seçmenlerin kişisel olarak Obama'yı sevdiğini ancak Obama'nın oy oranını tehlikeye atabilecek en önemli unsurun ekonomik kriz olduğunu kaydetti.
     Amerika'nın kriz döneminde güç kaybettiğine yönelik bir algı olduğuna işaret eden Alptekin, Başkanlık seçimleri yaklaşırken Obama'nın ekonomiyi rakibi Mitt Romney'den daha iyi yönettiğine dair güçlü bir algı oluşturması gerektiğini ifade etti.
     Alptekin, "Amerikan başkanlık seçimleri için yapılan kamuoyu yoklamaları başa baş gidiyor. Ama kasımda kim kazanırsa kazansın, Türkiye'nin ABD ile uzun soluklu ve güçlü dostluğunun daha da derinleşmesine engel değildir" dedi.
    
     -"Demokratlarla olduğu gibi Cumhuriyetçilerle de ilişkiler ihmal edilmemeli"-
    
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Amerikan Başkanı Barack Obama arasında yakın bir dostluk ilişkisi bulunduğuna dikkati çeken Alptekin, "Başkan Obama, en güvenilir bulduğu 4 lider arasında Sayın Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ismini telaffuz etmişti. İki lider arasında yakın bir dostluk ilişkisi de var. Romney'in seçilmesi liderler düzeyinde ilişkileri zayıflatabilir fakat iki ülke arasındaki ilişkinin temelleri değişmeyecektir. Namık Tan gibi tecrübeli bir diplomatın Washington büyükelçimiz olması da siyasi ilişkilerin zarar görmemesi için bir teminat niteliğinde" ifadelerini kullandı.
     Obama seçilse dahi Kongre'de çoğunluğun Cumhuriyetçilerde olmasının beklendiğini ifade eden Alptekin, demokratlarla olduğu gibi Cumhuriyetçilerle de ilişkilerin ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizdi.
    
     -İşbirliği çeşitlilik kazandı-
    
     ABD ve Türkiye arasındaki ticari, sosyal ve askeri bağların, iki ülke liderinin dostluk ilişkisinden ziyade olduğunu belirten Alptekin, şunları kaydetti:
     "Amerika ile 30 yıl öncesine kadar sadece askeri anlamda süren işbirliğimiz, süreç içinde ticari ve sosyal açılardan önemli bir çeşitlilik kazandı. 5 binin üzerinde Amerikan şirketi Türkiye'de, 100'ün üzerinde Türk şirketi de Amerika'da faaliyet gösteriyor. Türkiye'den ABD'ye artık sadece ürün ihracatı yapılmıyor; savunma, havacılık, tekstil, inşaat gibi alanlarda doğrudan yatırımlar da gerçekleştiriliyor. Bu durumun Amerikan karar vericileri nezdinde daha iyi duyurulması sadece ticari ilişkileri değil, Türkiye'nin siyasi önemini de arttıracaktır. Başkan kim olursa olsun, iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenerek devam edeceğine inanıyorum."
    
    
    

Bu haberi 190 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir