T-Bank Başekonomisti Fertekligil: -"Eylül'deki bütçe açığı, bütçe dengelerindeki bozulmanın…

  • Yazı boyutu
T-Bank Başekonomisti Fertekligil:
  -"Eylül'deki bütçe açığı, bütçe dengelerindeki bozulmanın…

T-Bank Başekonomisti Fertekligil: -"Eylül'deki bütçe açığı, bütçe dengelerindeki bozulmanın sonbahar aylarında da devam ettiğini göstermekte" -"2013-2015 seçim yılları olmasına rağmen hükümetin harcamalar tarafında fazla açılmak istemediği ve bütçe disiplinini korumak istediği anlaşılmakta" -"Dolaysız vergilere, gelir ve kurumsal vergi tahsilatlarına önem vermek gerekiyor,bu da kapsamlı bir vergi reformu sayesinde olabilecek"

T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil, eylül ayındaki bütçe açığının bütçe dengelerindeki bozulmanın sonbahar aylarında da devam ettiğini gösterdiğini belirtti.
     Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, "Ocak-Eylül 2012 dönemi Merkezi Yönetim Bütçe Uygulama Sonuçları", "2012 Yıl Sonu Bütçe Gerçekleşme Tahmini" ve "2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı" konularına ilişkin açıklamalarını AA muhabirine değerlendiren Fertekligil, "İlk izlenimlerime göre bütçe dengelerindeki bozulma eylül ayında da sürmüş. Eylül ayında 6 milyar liraya yakın bütçe açığı verilmiş ve Ocak-Eylül bütçe açığı 14,4 milyar liraya ulaşmış. Bu açığın yıl sonunda da iki kattan fazla artarak 33,5 milyar liraya ulaşması öngörülüyor" dedi.
     Bakan Şimşek'in belirttiği 2013 rakamlarının aslında sürpriz olmadığını belirten Fertekligil, geçen hafta açıklanan Orta Vadeli Program'da (OVP) bunların anlatıldığını dile getirdi. Fertekligil, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Eylül'deki bütçe açığı, bütçe dengelerindeki bozulmanın sonbahar aylarında da devam ettiğini göstermekte. Özellikle yılın son aylarında bu eğilimin artması beklenebilir. Ekonomi yönetimi açığın GSYİH'ya oranını zaten yüzde 1,5'lerden yüzde 2,3'e revize etmiş durumda, bu da oldukça gerçekçi görünüyor. Bu sene bütçe dengelerindeki bozulmada Bakan Şimşek'in de belirttiği üzere harcamalardaki artış, vergi gelirlerinin ekonomide yavaş büyüme, iç talebin durgunluğu ve ithalatın azalması dolayısıyla beklendiği kadar artmaması ve özelleştirmeden beklenilen gelirlerin elde edilememesi rol oynadı.
     OVP'ye baktığımızda bütçe dengesindeki bozulmanın önümüzdeki yıl ve 2015'e kadar kontrol altına alınmaya çalışıldığı görülmekte. Seçim yılları olmasına rağmen hükümetin harcamalar tarafında fazla açılmak istemediği ve bütçe disiplinini korumak istediği anlaşılmakta. Vergi gelirleri tarafında ise özellikle 2013'de daha güçlü bir performans gösterilmesi beklenmekte. Ekonominin yüzde 4 büyümesi ve özel tüketimdeki hafif artış beklentisi sayesinde bu mümkün olabilir."
    
     -"Dolaysız vergilere, gelir ve kurumsal vergi tahsilatlarına önem vermek gerekiyor"-
    
     2012'de bozulan bütçe dengelerinin gelecek yıllarda daha fazla bozulmasının önlenmek istendiğine işaret eden Fertekligil, "Tabii burada ekonomi yönetiminin, vergiler tarafında sadece dolaylı vergilere değil, dolaysız vergilere de yani gelir ve kurumsal vergi tahsilatlarına da önem vermesi gerektiğini ve bunun da kapsamlı bir vergi reformu sayesinde olabileceğini hatırlatmak isteriz" dedi.
     Fertekligil, yeni gelir vergisi tasarısının bu konuda biraz rahatlamaya yol açabileceğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:
     "Yoksa sadece dolaylı vergilerin artırılmasına yönelik gelir artırıcı önlemler, daha önceki yıllarda ve bu yıl olduğu gibi enflasyonun artmasına ve ekonomik dengelerin bozulmasına yol açmakta, ayrıca iç tüketimi sınırlayarak büyüme hızını dolaylı yoldan negatif etkilemekte ve kısır bir döngünün sürmesine neden olmaktadır. Bu nedenle Türkiye'de vergi politikalarındaki bu çarpıklığın giderilmesi için ek çaba harcanması ve yeni reformlar getirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Öte yandan, harcamalar tarafında ise zor da olsa özellikle sosyal güvenlik ve altyapı harcamalarındaki hızlı artışların önlenmesi veya daha makul düzeylere çekilmesi gerekmekte."
    
    
    

Bu haberi 122 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir