Suudi Arabistan "petrol ithalatçısı olma" riski ile karşı karşıya

  • Yazı boyutu
Suudi Arabistan "petrol ithalatçısı olma" riski ile karşı karşıya

Suudi Arabistan "petrol ithalatçısı olma" riski ile karşı karşıya

Dünyanın en büyük ham petrol ihracatçısı Suudi Arabistan'ın, petrol ithalatçısı konumuna gelme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu öne sürüldü.
     Citigroup'un yayınladığı raporda, Suudi Arabistan'ın önümüzdeki 20 yıl içerisinde petrol ithalatçısı durumuna gelebileceği uyarısı yapıldı.
     Raporda, petrol ve türevlerinden elde edilen gelirin ülkedeki elektrik üretiminin yaklaşık yarısı için kullanıldığı belirtilirken, bu gelirin, her yıl yaklaşık yüzde 8 oranında artan enerji ihtiyacı karşısında yetersiz kalabileceği ileri sürüldü.
     Raporda, "Eğer Suudi Arabistan'ın petrol tüketimi, ülkedeki enerji talebine paralel olarak artarsa, Krallık 2030'a kalmadan petrol ithal eden ülke konumuna gelebilir" ifadesi yer aldı.
     Ülkenin en büyük bankası Milli Ticari Banka'nın yayımladığı raporda, Krallığın petrol ihracatından bu yıl 335 milyar dolarlık gelir elde etmesinin beklendiği, 2013 yılı petrol gelirinin ise 330 milyar doları bulacağı belirtilmişti.
     Suudi Arabistan'ın yıllık gelirinin yüzde 86'sı petrole dayanıyor.
    
    
    

Bu haberi 164 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir