Sütlerin değerlendirilmesi için tesis isteği -Gümüşhane Ziraat Odası Başkanı Ağaç: "İlimizde…

  • Yazı boyutu
Sütlerin değerlendirilmesi için tesis isteği
  -Gümüşhane Ziraat Odası Başkanı Ağaç:
  "İlimizde…

Sütlerin değerlendirilmesi için tesis isteği -Gümüşhane Ziraat Odası Başkanı Ağaç: "İlimizde günlük 10 ile 15 ton arasında süt üretiliyor ancak soğuk hava zinciri olmadığı için sütler değerlendirilemiyor"

Gümüşhane Ziraat Odası Başkanı Temel Ağaç, ilde günlük 10 ile 15 ton arasında süt üretildiğini ancak soğuk hava zinciri olmadığı için sütlerin değerlendirilemediğini söyledi.
     Ağaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gümüşhane'de son yıllarda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın hibe, kooperatiflerin ise kredi desteğiyle hayvancılıkta önemli gelişmelerin olduğunu belirtti.
     Desteklemeler sonrası Yukarı Fırat Havzası'nda bulunan Kelkit, Köse ve Şiran ilçelerinde hayvancılığın yaygınlaştığını ifade eden Ağaç, "Bu ciddi manada süt üretimi sağladı ancak ürettiğimiz sütü rantabl olarak kullanamıyoruz. Yatırım denince yatırımcılarımızın aklına pestil-köme imalatı yapmak, mermer ocakları, taş ocakları açmak geliyor. İlimizde günlük 10 ile 15 ton arasında süt üretiliyor ancak soğuk hava zinciri olmadığı için sütler değerlendirilemiyor" dedi.
     Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'nin bir projesi olduğunu kaydeden Ağaç, "Proje hayata geçirilirse kalabalık köylerde süt tankları oluşturulacak ancak bunu yeterli görmüyoruz. Hayvan sayısının fazla olduğu köylerde toplu sağım istasyonlarını da kurmamız gerekiyor. İşletmeler, hayvanları bu sağım istasyonlarına getirecek, hayvanları orada sağılacak ve süt miktarı sisteme işlenecek" diye konuştu.
     Ağaç, üretilen sütler için acilen soğuk hava zinciri kurulması gerektiğini belirterek, "Süt toplu sağım istasyonlarından soğuk hava zincirine nakledilecek, böylece heba olmayacak. Sütün ekonomiye kazandırılmasıyla işletmeciler de büyük ölçüde ekonomik girdi sağlayacak" dedi.
     Avrupa Birliği ülkelerindeki çiftçilerle yarışır durumda olmaları gerektiğini ifade eden Ağaç, şunları söyledi:
     "Dünya Gıda Örgütü ile imzaladığımız standart anlaşması var. O standartlarda üretim yapmamız gerekiyor. Çiftçimizin daha çok desteklenmesi lazım. Göç eden nüfusu bölgeye geri getirmeliyiz. Nüfusumuzun yüzde 90'ı başka kentlerde. O insanların hangi şartlarda çalıştıklarını çok iyi biliyoruz. Onlara da çağrıda bulunuyorum, 'gelin topraklarınızı işleyin, bulunduğunuz kentlerde kazandığınızın 10 katını baba ocağında kazanırsınız' diyorum. Yeter ki dönün ama babadan kalma çiftçilik alışkanlıklarından vazgeçmeniz gerekir."
     Ağaç, Ziraat Odası olarak bu yıl süt paketleme istasyonu kurmayı hedeflediklerini, başarılı olmaları halinde üretilen sütü ekonomiye kazandırabileceklerini sözlerine ekledi.
    
     -Baba ocağına döndü, hayvancılık yapıyor-
    
     Torul ilçesine bağlı Büyükçit köyünde yaşayan Şafak Demir ise 5 yıl önce gittiği Bursa'da iki yıl kaldıktan sonra baba ocağına döndüğünü ve hayvancılığa başladığını anlatarak, "60 küçükbaş, 10 büyükbaş hayvanım var ama elde ettiğim sütü değerlendiremiyorum. Kendi ihtiyacımız dışındaki sütü satma imkanımız yok. Her ne kadar yağ ve peynir yapsak da sütü tam anlamıyla değerlendirip gelir elde edemiyorum" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 335 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir