"Süt üreticileri, fiyatta istikrar istiyor" -SETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Yörük: -"Artık inişli…

  • Yazı boyutu
"Süt üreticileri, fiyatta istikrar istiyor"
  -SETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Yörük:
  -"Artık inişli…

"Süt üreticileri, fiyatta istikrar istiyor" -SETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Yörük: -"Artık inişli çıkışlı fiyatları görmek istemiyoruz çünkü ihracatta üreticinin önünü görmesi gerekiyor. Bunun için de yıllık sabit taban fiyatı uygulanmalı"

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yörük, üreticilerin inişli çıkışlı fiyat görmek istemediğini belirterek, üreticilerin ihracat için önünü görmesi gerektiğini, bunun için de "yıllık sabit taban fiyatı" uygulanması gerektiğini söyledi.
     Yörük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, süt fiyatlarında herkesin memnun olacağı bir sistem kurulması gerektiğini vurgulayarak, Türkiye'de de Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde olduğu gibi sabit fiyatlandırma istediklerini anlattı.
     "Artık inişli çıkışlı fiyatları görmek istemiyoruz çünkü ihracatta üreticinin önünü görmesi gerekiyor. Bunun için de yıllık sabit taban fiyatı uygulanmalı" diyen Yörük, geçmiş yıllarda süt fiyatlarında belirsizliğin hakim olduğunu, ihalelerle sabit fiyatın tutturulmaya çalışıldığını hatırlattı.
     Türkiye'nin sabit süt fiyatı kuruna geçmesi gerektiğini savunan Yörük, "Bu şekilde üretici önünü daha iyi görecek. Sabit taban fiyatının tüm Türkiye'de aynı olması gerekir. Bu şekilde süt fiyatlarında bir istikrar sağlanır ve bundan üretici de tüketici de memnun olur" diye konuştu.
    
     -"İhracat açısından çok önemli"-
    
     Süt üreticisinin dengesiz fiyatlar nedeniyle ihracatta sıkıntı yaşadığını öne süren Yörük, sabit taban fiyatı uygulamasıyla sorunun ortadan kalkacağını bildirdi.
     Yörük, süt fiyatlarında istikrarlı politikalar oluşturulması gerektiğini ifade ederek, "Bağımsız bir müdahale kurumu kurulması lazım. Sabit taban fiyatı oluşturulmuş bir piyasa daha sağlıklı olacaktır. Bu sistemin kesinlikle oturtulması gerekiyor. Bu şekilde tüm Türkiye'de herkesi memnun edecek bir fiyat ortaya çıkacaktır" şeklinde konuştu.
     Dünya genelinde sütte sabit fiyat uygulaması yapıldığına dikkati çeken Yörük, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Sütteki tüm paydaşların katılımıyla bir istikrar politikası yapmamız lazım. Bunun çalışmasını da yapıyoruz. Türkiye'de ülkenin tamamını kapsayacak ortak anlayışı ortaya koymamız lazım artık. Yıllık bazda tüm ülkeyi kapsayacak sabit taban fiyatı ortaya konulması gerekiyor. Bu, ihracat açısından çok önemli. Bunu yaparsak daha rahat şekilde ihracatımızı gerçekleştiririz."
    
    
    

Bu haberi 244 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir