Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Bağdatlıoğlu: -"2012 yılında 55 ülkeye…

  • Yazı boyutu
Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Bağdatlıoğlu:
  -"2012 yılında 55 ülkeye…

Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Bağdatlıoğlu: -"2012 yılında 55 ülkeye süs bitkileri ihracatı gerçekleştirdik. İngiltere'ye olan ihracatımızı yüzde 36'lık artışla toplam 12 milyon dolara çıkardık" -"2013 yıl sonu hedefimiz ihracatta yüzde 25 artışla 100 milyon dolara ulaşmak"

Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, 2012 yılında 55 ülkeye ihracat yapan Birliğin, İngiltere'ye yaptığı ihracatın yüzde 36 arttığını bildirdi.
     Bağdatlıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, dünya pazarında yüzde 30'luk bir daralmanın yaşandığı süs bitkileri pazarında, geçen yılı yüzde 4'lük bir kayıpla kapatan sektörün, 73 milyon 176 bin dolarlık ihracata imza attığını ifade ederek, ihracattaki bu düşüşün Türkmenistan ve Azerbaycan gibi pazarlardaki müteahhitlik hizmetlerinin azalmasından kaynaklandığını savundu.
     Bağdatlıoğlu, şunları kaydetti:
     "2012 yılında 55 ülkeye süs bitkileri ihracatı gerçekleştirdik. İngiltere'ye olan ihracatımızı yüzde 36'lık artışla toplam 12 milyon dolara çıkardık. İngiltere'den sonra en önemli ihracat pazarlarımız Hollanda, Almanya, Irak, Türkmenistan, Azerbaycan, Ukrayna, Romanya ve Rusya oldu. 2012 yılında Türkiye'den toplam 400 milyon dal kesme çiçek, 20 milyon dış mekan bitkisi ihraç edildi. Dünyada süs bitkileri sektöründe yüzde 30'luk daralma yaşanırken, Türkiye'de sektör ihracatımızın geçen yıla göre çok gerilememesi bizleri mutlu etti."
     2023 yılı hedefi olan 500 milyon dolara ulaşmak için dünyada devam eden krize rağmen tüm güçleriyle çalıştıklarını vurgulayan Bağdatlıoğlu, bu hedefi yakalamak için sektörün desteklenmesi, yeni pazarlara açılması ve özellikle de müteahhitlik hizmetlerinin gelişmesi gerektiğini belirtti.
     Bağdatlıoğlu, 2013 yıl sonu hedeflerinin ihracatta yüzde 25 artışla 100 milyon dolara ulaşmak olduğunu bildirdi.
    
    
    

Bu haberi 211 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir