Suriyeli iş adamları, Kütahya'da -İç savaş nedeniyle ülkelerinden kaçarak Türkiye'ye sığınan 3…

  • Yazı boyutu
Suriyeli iş adamları, Kütahya'da
  -İç savaş nedeniyle ülkelerinden kaçarak Türkiye'ye
  sığınan 3…

Suriyeli iş adamları, Kütahya'da -İç savaş nedeniyle ülkelerinden kaçarak Türkiye'ye sığınan 3 iş adamı, Tavşanlı ilçesini ziyaret etti -İşadamı Bağdadi: "İlaç, battaniye, un gibi yardımlarını esirgemeyen Türkiye halkına teşekkür ederiz"

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan 3 iş adamı, ülkenin mağdur halkına yönelik düzenlenen yardım kampanyalarına katılımdan dolayı teşekkür etmek amacıyla Kütahya'nın Tavşanlı ilçesini ziyaret etti.
     Suriyeli işadamları Ümran Bağdadi, Hakim İdrisi ve Muhammed Karabacak ile Türkiye'deki üniversitelerde öğrenim gören bir grup Suriyeli öğrenciyi makamında kabul eden Tavşanlı Kaymakamı Numan Hatipoğlu, savaş öncesi Halep'e gidip tarihi mekanları gördüğünü ve şimdi içler acısı halini televizyon kanallarında izleyince büyük üzüntü yaşadığını söyledi.
     Halep'in, Türk tarihinden de izler taşıyan bir kent olduğunu belirten Hatipoğlu, "Gerek Halep'ten, Şam'dan gerekse Ortadoğu'nun çeşitli bölgelerinden dostlarımız var. O coğrafyada barışın hakim olması en önemli arzumuz. Suriye'nin hak ettiği demokratik, özgür ve bağımsız idareye kavuşmasını dilerim" dedi.
     Bağdadi de Suriye'de bir felaket yaşandığını ve rejime bağlı güçlerin her türlü silahla sivil halka saldırdığını bildirdi.
     İlçeye, ülkesinin mağdur vatandaşlarına yapılan yardımlardan dolayı teşekkür etmek amacıyla geldiklerini dile getiren Bağdadi, "Türkiye dahil başka ülkelere sığınan yaklaşık 500 bin Suriyeli var. Bu insanlar her şeye muhtaç. İlaç, battaniye, un gibi yardımlarını esirgemeyen Türkiye halkına teşekkür ederiz" diye konuştu.
     Bağdadi, iç savaş öncesi Tavşanlı'ya gelip ticari ilişkiler kurmak için görüşmeler yaptıklarını hatırlatarak, bu dostluk ve kardeşliğin sürmesini beklediklerini sözlerine ekledi.
    
     -Belediye Başkanlığı'nı da ziyaret ettiler-
    
     Konuk heyet, daha sonra Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler'in makamına geçti.
     Güler, kabulünde, geçmişte Tavşanlı ile bağlantısı olan 3 iş adamının ziyaretinden büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.
     Tavşanlı'da, Suriyeli mağdurlar için yeni yardım kampanyası başlatıldığı bilgisini veren Güler, şunları kaydetti:
     "Suriye ile Türkiye toplumları, bir sınır komşusu olarak yıllarca kardeşçe, dostça yaşıyor. Komşuluk ilişkileri dışında akrabalık bağlarının kuvvetlendiği ve ilişkilerin yoğun olduğu iki ülke konumundayız. Temennimiz odur ki; bundan sonraki dönemde Özgür Suriye Ordusu'nun verdiği mücadele çerçevesinde ülke yönetiminde kendi iradesini ortaya koyan bir topluluk, bir halk oluşur, ülke parçalanmadan kendi halinde yoluna devam eder."
     Ziyaretlerde, Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası'nın Başkan Vekili Mustafa Göktekin ile Ar-Ge Sorumlusu Hasan Hüseyin Çakmak hazır bulundu.
    
    
    

Bu haberi 320 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir