Suriye'den kaçak zeytinyağı girdiği iddiaları -Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Çetin:…

  • Yazı boyutu
Suriye'den kaçak zeytinyağı girdiği iddiaları
  -Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Çetin:…

Suriye'den kaçak zeytinyağı girdiği iddiaları -Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Çetin: -"Avrupa'da zeytinyağı fiyatları artarken, Türkiye'de fiyatların düşmesinin sebebi Suriye'den kaçak zeytinyağı girişiyse, devletin acilen tedbir alması gerekiyor"

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin, Avrupa'da zeytinyağı fiyatları artarken, Türkiye'de fiyatların düştüğünü belirterek, bunun Suriye'den kaçak zeytinyağı girişinden kaynaklandığı yönünde iddialar bulunduğunu, bu konuda devletin acilen tedbir alması gerektiğini ifade etti.
     Çetin, Çine Tariş Zeytinyağı Kooperatifini ziyaretinde yaptığı konuşmada, zeytinyağı fiyatlarını ve Suriye'den Türkiye'ye kaçak zeytinyağı girdiği iddialarını değerlendirdi.
     Zeytinyağı fiyatlarının Avrupa'da artarken Türkiye'de düşmesinin çok mantıklı olmadığını söyleyen Çetin, basında da yer alan bu iddiayla ilgili bakanlıklara yazı yazdıklarını bildirdi.
     Çetin, şöyle konuştu:
     "Bu dedikodunun bir dayanağı varsa bunun tedbirinin alınmasını istedik. Türkiye'nin en geniş hududunun öte yanında savaş var. Bu hudutta tek taraflı kaçakçılık olayları olabilir. Bu normal bir şeydir. Sadece zeytinyağı girmediğini duyduk. Başka maddelerin de Türkiye'ye girdiğini öğrendik. Bunların girişlerinin nereden kaynaklandığını bilemiyoruz. Bu konuda bir açıklama yapılması gerekir.
     Avrupa'da zeytinyağı fiyatları artarken Türkiye'de fiyatların düşmesinin sebebi Suriye'den zeytinyağı girişiyse devletin acilen tedbir alması gerekiyor. Devletin, 'huduttan giren kaçak zeytinyağı durdurulmuştur' diyerek, piyasalara moral vermesi lazımdır."
    
     -Önümüzü göremiyoruz"-
    
     Devletin zeytinyağına kilogram başına 1,5 kuruş destek vermesi, prim miktarının acilen açıklanması ve piyasanın kaosa girmesinin önlenmesi gerektiğini savunan Çetin, birlik olarak fiyat açıklayacak bir ortamda olmadıklarını söyledi.
     Çetin, "Önümüzü göremiyoruz. Eğer şimdi fiyatı açıklarsak, fazla söylersek, kurumu zarara uğratırız. Az söylersek, üreticiyi mağdur ederiz. Ortaklarımız şunu bilsin, zeytinyağını piyasa şartlarının üstünde alacağız" dedi.
    
    
    

Bu haberi 218 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir