Suriye'deki gelişmeler ve sınır kapıları -Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Aşut: "Suriye…

  • Yazı boyutu
Suriye'deki gelişmeler ve sınır kapıları
  -Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Aşut:
  "Suriye…

Suriye'deki gelişmeler ve sınır kapıları -Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Aşut: "Suriye sınır kapılarının kapanması Ro-Ro seferlerini arttıracaktır. Bu süreçte Mersin Türkiye'nin yükünü taşımaya taliptir ve hazırdır"

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, Suriye sınır kapılarının kapanmasının Ro-Ro seferlerini arttıracağını, buna bağlı olarak da Mersin'in Türkiye'nin yükünü taşımaya talip ve hazır olduğunu bildirdi.
     Aşut, yaptığı yazılı açıklamada, Suriye'de uzun süredir yaşanan gelişmeler nedeniyle ihracata yönelik Türk tırlarının bu ülkeden geçişinde ciddi sıkıntılar olduğu için Mersin-Mısır ve Mersin-Lübnan-Tripoli Ro-Ro hatlarını oluşturduklarını anımsattı.
     Ekonomi Bakanlığı ile yaptıkları çalışma neticesinde alternatif yollarla ihracatın akışını sağladıklarını ifade eden Aşut, böylelikle Akdeniz'deki tıkanıklığı da açtıklarını belirtti.
     Mersin'in İstanbul'dan sonra Türkiye'nin en büyük dış ticaret merkezi olduğuna işaret eden Aşut, şunları kaydetti:
     "Mersin sadece kendi ihracatını değil, Konya, Karaman, Niğde, Aksaray, Adana, Kahramanmaraş, Kayseri, Gaziantep gibi yakın hinterlandındaki önemli üretim merkezlerini dünya ile buluşturan bir dış ticaret ve lojistik merkezidir. Bu anlamda, Mersin gerek dış ticaret, gerekse lojistik tecrübelerini kullanmış ve bu tehlikeleri çok öncesinden görmüştür. Kuzey Afrika, Avrupa ve Ortadoğu'ya düzenli Ro-Ro seferleri koyarak hem nakliye maliyetlerini düşürdük hem de etkin ve güvenli bir ulaşım sağladık.
     Suriye'deki istikrarsızlığın bu sıkıntıyı arttıracağını biliyorduk. Bu anlamda Ekonomi Bakanlığımızla dirsek temasımızı kesmedik. Suriye sınır kapılarının kapanması Ro-Ro seferlerini arttıracaktır. Bu süreçte Mersin Türkiye'nin yükünü taşımaya taliptir ve hazırdır. İhracatçımızın endişe etmesine gerek yoktur. Mersin Kuzey Afrika'ya, Avrupa'ya, Arap yarım adasına ve Ortadoğu'ya etkin Ro-Ro seferleri ile kolayca ulaşmaktadır. Şu anda bile çok sayıda tır Ro-Ro seferi için limanda ve tır parklarında beklemektedir. Sınır kapılarındaki sıkıntıdan sonra bu sayının daha da artması bekleniyor. Bu nedenle acilen, Ro-Ro seferlerinin artması ve yeni gemilerin hatta eklenmesi gerekiyor."
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir