Surinam, Türk müteahhitleri yatırıma bekliyor -Surinam Devlet Başkanı Yardımcısı Robert Ameerali:…

  • Yazı boyutu
Surinam, Türk müteahhitleri yatırıma bekliyor
  -Surinam Devlet Başkanı Yardımcısı Robert Ameerali:…

Surinam, Türk müteahhitleri yatırıma bekliyor -Surinam Devlet Başkanı Yardımcısı Robert Ameerali: -"Türk müteahhitlerin dünya üzerindeki başarılı çalışmalarını takip ettiklerini belirterek,"Ülkemizde yapılacak yeni enerji santralleri, okullar ve otoyollar için onları yatırıma bekliyoruz"

Surinam Devlet Başkanı Yardımcısı Robert Ameerali, Türk müteahhitlerin dünya üzerindeki başarılı çalışmalarını takip ettiklerini belirterek, "Ülkemizde yapılacak yeni enerji santralleri, okullar ve otoyollar için onları yatırıma bekliyoruz" dedi.
     Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) açıklamasına göre, konfederasyonun düzenlediği "Türkiye-Surinam Ticaret ve Yatırım Forumu"nda farklı sektörlerden birçok Türk işadamı Surinamlı işadamlarıyla ikili iş görüşmeler gerçekleştirdi.
     Surinam Devlet Başkanı Yardımcısı Robert Ameerali, forumun açılışında, ülkelerinde mühendis açığı bulunduğunu, birçok doğal kaynağa ve tarım ürününe sahip olduklarını ve son dönemde yatırımları artırmayı planladıklarını anlattı.
     Bu yatırımlar arasında enerji santral, okul ve otoyol yapımlarının öncelikli olduğuna işaret eden Ameerali, "Yatırımlarımızı gerçekleştirebilmek için çok ciddi bir müteahhitlik desteğine ihtiyacımız var. İşte size hazır pazar... Türk müteahhitlerin dünya üzerindeki başarılı çalışmalarını biliyor ve takip ediyoruz. Ülkemizde yapılacak yeni enerji santralleri, okullar ve otoyollar için onları yatırıma bekliyoruz. Ufkunuzu açın ve Surinam'a gelin" ifadelerini kullandı.
    
     -Güney Amerika'ya giriş kapısı Surinam-
    
     TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise Surinam'ın Güney Amerika'nın giriş kapılarından biri haline geleceğini belirterek, 200 milyonluk nüfusa sahip, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Brezilya'ya komşu olan Surinam'ın, aynı zamanda Türkiye'nin de üyesi bulunduğu İslam İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı üyesi olduğunu kaydetti.
     Altın, alüminyum ve petrol gibi önemli yer altı kaynaklarına sahip Surinam'ın verimli arazileri ve okyanus kıyısında olması sayesinde pirinç, muz ve karides sektörlerinde dünyanın önde gelen üreticilerinden biri olduğuna dikkati çeken Meral, ülkenin tarım endüstrisi, hizmet sektörü ve turizm alanlarında Türk girişimciler için yatırım fırsatları sunduğunu ifade etti.
     Rızanur Meral,"Otomotiv, yapı ürünleri ile makine ve sanayi teçhizatları ürünlerinin önemli bir kısmını Hollanda ve Amerika Birleşik Devletleri'nden temin eden Surinam için ülkemizin de uygun bir tedarikçi ve ticaret ortağı olacak" dedi.
     TUSKON olarak Surinam'ın gelecekte karlı bir yatırım destinasyonu olacağına inandıklarını belirten Meral, "Gelecekte bu bölgenin Türk işadamlarının ilgi alanına gireceğini ve özellikle Latin Amerika pazarına girmek isteyen Türk iş adamlarının Surinam'ın sahip olduğu uygun yatırım ortamlarından istifade edeceklerini düşünüyorum. Özellikle tarım, gıda, hayvancılık, madencilik, özellikle boksit, tekstil, altyapı ve turizm alanında hedef iş birlikleri yapılabilir" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 100 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir