Sürdürülebilirlikte gündem enerji, kalkınma ekonomisi ve iklim değişimi...

  • Yazı boyutu
Sürdürülebilirlikte gündem enerji, kalkınma ekonomisi ve iklim değişimi...

Sürdürülebilirlikte gündem enerji, kalkınma ekonomisi ve iklim değişimi...

Sürdürülebilir kalkınma konusunda Türkiye'de kurumların en fazla ilgilendiği konular, "sürdürülebilir enerji", "sürdürülebilir kalkınma ekonomisi" ve "iklim değişimi" oldu.
     İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği'nin (SKD) iş dünyası, bürokratlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve akademisyenler arasında yaptığı ankete göre, eylül ayında gerçekleştirilen "Rio+20 Sonrası Sürdürülebilir Kalkınma Diyaloğu" başlıklı konferansa katılanların yüzde 51'i tamamen, yüzde 39'u kısmen Rio+20'yi takip ettiğini belirtirken, yüzde 10'u programı takip etmediğini belirtti.
     Katılımcıların yüzde 52'si, Rio+20 Sonuç Belgesi'ni (İstediğimiz Gelecek) "hükümetler ve özel sektör için yeşil ekonomiye geçişi planlamaya yarayacak bir bilgi belgesi" olarak değerlendirirken, yüzde 41'i, sonuç belgesinin bir iyi niyet belgesi olduğunu, yaptırımı bulunmadığından etkili olamayacağını düşünüyor. Belgenin "sürdürülebilir kalkınma için açık ve net bir kılavuz" olduğunu belirtenlerin oranı ise yüzde 6 oldu.
     Rio+20'de paylaşılan ana konulardan kurumlarının en fazla ilgilendiği 3 konu sırasıyla "sürdürülebilir enerji", "sürdürülebilir kalkınma ekonomisi", ve "iklim değişimi" oldu.
     SKD Genel Sekreteri Engin Güvenç, ankete verilen yanıtlarda genel olarak ekonomik beklentilerin ön planda olduğunu söyledi. Güvenç, şunları kaydetti:
     "Sürdürülebilir enerji, sürdürülebilir kalkınma ekonomisi konularının ilk sıralarda yer alması ekonomik çıktı mesajlarını kuvvetlendiriyor ki bu kesinlikle beklenen bir sonuçtur. Ancak geri plana attığımız çevre ve insan boyutlarını da unutmamak gerekiyor. Bu durum sürdürülebilir kalkınma konusundaki vizyonun genişlemesi gerektiğini gösteriyor. Sağlam temel ve hedeflere dayalı vizyon ile başarı mümkün olabilecektir."
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir