"Sürdürülebilir Borsalar Girişimi"

  • Yazı boyutu
"Sürdürülebilir Borsalar Girişimi"

İMKB Başkanı İbrahim Turhan:"Sürdürülebilir Borsalar Girişimi'ni güçlü bir şekilde destekliyor ve diğer borsaları da bu girişimin bir parçası olmaya davet ediyoruz"

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı İbrahim Turhan, Sürdürülebilir Borsalar Girişimi'ni güçlü bir şekilde desteklediklerini belirterek, diğer borsaları da bu girişimin bir parçası olmaya davet etti.
     Turhan, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (Global Compact), Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), Birleşmiş Milletler Sorumlu Yatırım İlkeleri (PRI) ve Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) Finans Girişimi'nin ortaklaşa olarak Rio de Janeiro'da düzenlediği "Sürdürülebilir Borsalar Girişimi 2012 Küresel Diyaloglar" toplantısına katıldı.
     İMKB, NASDAQ OMX, BM&FBOVESPA (Brezilya Borsası), Johannesburg Borsası ve Mısır Borsası, 18 Haziran'da Rio de Janeiro'da yaptıkları ortak açıklamada, piyasalarında uzun vadeli ve sürdürülebilir yatırımı teşvik etmeyi taahhüt ettiklerini ifade ettiler.
     Gelişmiş ve gelişmekte olan piyasalarda işlem gören 4 bin 600'den fazla şirketin işlem gördüğü beş öncü borsa, kendi bünyelerinde işlem gören şirketlerin uzun vadede sürdürülebilir yatırımı ve ileri çevresel ve sosyal konular ile kurumsal yönetim ile ilgili olarak raporlama ve performansını teşvik etmek amacıyla yatırımcılar, şirketler ve düzenleyici otoritelerle birlikte çalışacak.
     İMKB Başkanı İbrahim Turhan, törende yaptığı konuşmada, şunları kaydetti:
     "Yatırımcıların sürdürülebilirlik konusunda duyarlı şirketleri ödüllendireceği bir sorumlu yatırım ortamı oluşturmak için, şirketleri çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim (ÇSKY) uygulamalarını devreye sokmaya teşvik etme açısından borsaların hayati bir rolü olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla da, Sürdürülebilir Borsalar girişimini güçlü bir şekilde destekliyor ve diğer borsaları da bu girişimin bir parçası olmaya davet ediyoruz."
    
    
    


Bu haberi 225 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir