Superonline Genel Müdürü Erkan: -"Fiber internette yapılan yatırım ve sunulan hızlar açısından…

  • Yazı boyutu
Superonline Genel Müdürü Erkan:
  -"Fiber internette yapılan yatırım ve 
  sunulan hızlar açısından…

Superonline Genel Müdürü Erkan: -"Fiber internette yapılan yatırım ve sunulan hızlar açısından dünyanın pek çok ülkesinin önüne geçtik"

Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, fiber internette yapılan yatırım ve sunulan hızlar açısından dünyanın pek çok ülkesinin önüne geçtiklerini bildirdi.
     Erkan, bir otelde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'yi olduğu gibi Mersin'i de ilk kez Turkcell Superonline'ın fiber internetle tanıştırdığını söyledi.
     2010 yılından bu yana Mersin'i fiber ağlarla döşediklerini anlatan Erkan, tamamen kendilerinin kurduğu altyapıyla çok kısa bir sürede Türkiye genelinde 75 ile değen bir fiber ağ ördüklerini ve 2008'den bu yana toplam 1.4 milyar TL'lik yatırımla, hane erişimini 3 yılda 33 kat artırarak 1.1 milyon haneye çıkardıklarını vurguladı.
     Hane sayısını 2012 yılında da 1,3 milyonun üzerine çıkarmayı hedeflediklerini dile getiren Erkan, şunları kaydetti:
     "2012 yılının birinci çeyreğinde gelirlerimizi bir önceki seneye göre 91.1 milyon TL'den 145 milyon TL'ye yükselten ve böylece, 2011 yılının ilk çeyreğine göre gelirleri yüzde 59,2 oranında artan bir yapımız var. Fiber internet abone sayımız da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 91 artarak 307 bine yaklaştı. Ülkemizde bugün itibariyle 10 ilimizi yaptığımız yatırımlarla fiber şehirler haline getirdik. 2012'de bu illere yenilerini eklemek üzere yatırımlarımızdan pay alacak belediyelerimizle iş birliğine hazırız. Kamunun ve yerel yönetimlerin de altyapı konusunda gelişmelere açık olmasını, bizim gibi ülkeye yeni ve uluslararası standartlarda altyapılar kazandıran özel şirketlere daha fazla destek olmasını bekliyoruz."
     Erkan, Türkiye'de internet hızının yüksek olduğu iller arasında Mersin'in 5. sırada yer aldığını dile getirerek, yatırımlarına devam edeceklerini bildirdi.
     Şu anda Turkcell Superonline olarak, internet hızımızla Avrupa ile de boy ölçüştüklerini kaydeden Erkan, şöyle devam etti:
     "Fiber internette yapılan yatırım ve sunulan hızlar açısından dünyanın pek çok ülkesinin önüne geçtik. Evlere kadar kendi altyapımızla götürdüğümüz saniyede 1000 Mbps internet hızı, dünyada pek çok gelişmiş ülkenin hayal bile edemediği bir teknolojidir. Turkcell Superonline, Türkiye'yi dünyada bu hizmeti sunan ilk 5 ülke arasına soktu. Son yayınlanan Akamai raporuna göre Türkiye'nin ortalama hızı saniyede 2,7 Mb iken, Turkcell Superonline'ın kendi şebeke raporunda fiber internette saniyede 17 Mb hız ortalamasıyla Türkiye'nin yaklaşık 6 katı hıza sahip. Fiber internet, iddialı bir iş. Eve kadar fiber optik kablo çekmek yerine, binaların altına, sitelerin içinde herhangi bir yere konulan VDSL kutular ile evlerdeki halen mevcut olan bakır kabloyu kullanarak verilen hizmeti fiber olarak adlandıramayız. Tüketicilere şöyle bir ipucu verebiliriz; servis sağlayıcılarına sorabilirler, evlerine kadar saniyede 1000 Mb hızında fiber internet hizmeti veremiyorsa, bu sunulan internete gerçek fiberdir diyemeyiz. Bu yüzden FTTH Konseyi gibi uluslararası otoritelerin fiber internet tanımlarını dikkate alarak ülkemizde de bu standartları yerleştirmeliyiz."
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir