Sultandağı kirazını dünya tanıyacak

  • Yazı boyutu
Sultandağı kirazını dünya tanıyacak

Sultandağı İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Önder: "Türkiye kiraz ihracatının yüzde 30'unu gerçekleştiren Sultandağı kirazını tüm dünyaya tanıtacağız"

Sinan Kutlar - Afyonkarahisar'ın Sultandağı İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Önder, Türkiye kiraz ihracatının yüzde 30'unu gerçekleştiren Sultandağı kirazını tüm dünyaya tanıtacaklarını bildirdi.
     Önder, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde düzenledikleri "Dünya'nın En Kaliteli Kirazı İsmini Arıyor" sloganıyla düzenlenen logo, isim ve ambalaj yarışmasına 285 kişinin başvuruda bulunduğunu, jüri tarafından yapılan değerlendirmede birinciliği uluslararası düzeyde tasarımlar hazırlayan bir katılımcının kazandığını söyledi.
     Sultandağı kirazı isim, logo ve ambalaj yarışması sonuçlarını Orman ve Su işleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, tarafından açıklanması için girişimlerde bulunacaklarını dile getiren Önder, şunları kaydetti:
     "Türkiye'de ilk defa bir meyveye markalaşması amacıyla isim aranıyor. Türkiye'nin kiraz ihracatı yaklaşık olarak 60 bin ton. Bunun 20 bin tonu Sultandağı'nda üretiliyor. Kiraz ihracatının yüzde 30'unu Sultandağı karşılıyor. Müdürlüğümüze kayıtlı 3 bin kiraz üreticisinin 25 bin dekar alanda üretilen Eber ve Akşehir göllerinin ortasında Sultan Dağları'nın eteklerinde yetişen Napolyon cinsi kirazın kendine özgü iriliği, aroması ve raf ömrüyle dünyadaki hiç bir kiraza benzemiyor. 33 farklı ülkeye ihraç ettiğimiz kirazdan geçen yıl 23 milyon dolar girdi sağlandı."
     Markalaşma yolunda emin adımlarla ilerlediklerini ifade eden Önder, "Önümüzdeki günlerde açıklayacağımız isim ve logodan sonra 500 gramlık paketler halinde hazırlayacağımız, Sultandağı kirazını başta Türk Hava Yolları olmak üzere alış veriş merkezleri, otobüs firmaları, festivaller ve uluslararası toplantılarda vatandaşlara ikram ederek, tüm dünyaya tanıtacağız" dedi.
     Marka, logo ve ambalaj çalışmalarının tamamlanmasından sonra Türk Hava Yolları (THY) ile görüşerek AB standartlarına uygun istedikleri ambalajlarda kiraz pazarlamak için teklif götüreceklerini dile getiren Önder, amaçlarının Sultandağı kirazını tüm dünyaya tanıtmak olduğunu, ulusal gazete ve televizyon reklamlarıyla markalaşacak olan kiraza yurt genelinde sponsorlar bularak hak ettiği değeri kazandıracaklarını sözlerine ekledi.


Bu haberi 330 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir