Sulama makine-ekipman desteği için son 3 gün -TZOB Genel Başkanı Bayraktar: "Sulama…

  • Yazı boyutu
Sulama makine-ekipman desteği için son 3 gün
  -TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
  "Sulama…

Sulama makine-ekipman desteği için son 3 gün -TZOB Genel Başkanı Bayraktar: "Sulama makine-ekipman hibe desteğinden yararlanmak isteyen çiftçilerimiz için son başvuru tarihi 31 Ağustos" -"Üreticilerimiz, 10 yatırım konusunu kapsayan ve bütün illerde uygulanacak desteğe başvurularını Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın il ve ilçe müdürlüklerine bu hafta içinde yapabilirler"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üreticilerin, bireysel sulama makine ve ekipman alımının yüzde 50'sinin hibe şeklinde karşılanmasına ilişkin destekten yararlanmaları için son başvuru tarihinin 31 Ağustos olduğunu belirterek, çiftçilerin herhangi bir olumsuzluk yaşamamaları için müracaatların eksiksiz ve zamanında yapılmasını istedi.
     Bayraktar, yaptığı açıklamada, "Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Bireysel Sulama Makine Ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Hakkında Tebliğ"in 1 Ağustos'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlattı. Tebliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren başlayan başvuru süresinin 30 gün olduğunu kaydeden Bayraktar, "Başvurular 30 Ağustos'un tatil gününe denk gelmesi dolayısıyla 31 Ağustos mesai bitimine kadar yapılabilecek" ifadesini kullandı.
     Bitkisel üretimin hem verim hem de kalite açısından yükseltilmesine çok büyük önem verdiklerini vurgulayan Bayraktar, "Tarla içi damla, tarla içi yağmurlama gibi çok önemsediğimiz konuları da içeren yatırımlar için geç kalınmamalı" uyarısında bulundu.
     Bayraktar, tebliğin, kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeye katkı sağlamak için belirlenmiş bireysel sulama makine ve ekipmanları alımlarını ve yerinde montajını desteklemek amacı taşıdığını belirterek, destekten gerçek ve tüzel kişiler ile Sulama Kooperatifleri ve Köylere Hizmet Götürme Birliklerinin yararlanabileceğinin ve destekleme programının tüm illerde uygulandığının altını çizdi.
    
     -Destek 10 yatırım konusunu kapsıyor-
    
     Bayraktar, tebliğde belirtilen hibe desteği verilecek yatırım konularının şu başlıklardan oluştuğunu bildirdi:
     "Tarla içi damla sulama sistemi kurulması, tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması, tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması, lineer sistem yağmurlama sulama makinesi alınması, center pivot sistem yağmurlama makinesi alınması, tamburlu sistem yağmurlama sulama makinesi alınması, güneş enerjili sulama sistemleri kurulması, trafo uyarı sistemleri kurulması, ön ödemeli kartlı su sayaçları alınması ve manuel çalışan basınçlı sulama tesislerinin otomasyona dönüştürülmesi."
     Kabul edilen projeler için mal alım tutarının yüzde 50'sinin hibe yoluyla destekleneceğini vurgulayan Bayraktar, hibeye esas mal alım tutarının gerçek kişiler için 50 bin lirayı, tarımsal amaçlı şirketler için 100 bin lirayı, Sulama Kooperatifleri ve Köylere Hizmet Götürme Birlikleri için 200 bin lirayı geçmeyeceği bilgisini verdi.
    
     -Deneme ve kontrol şartı-
    
     Hibe desteğinin deneme ve kontrollerin yapılması şartını da taşıdığına işaret eden Bayraktar, bu şarta konu mal ve makine grupları konusunda şunları kaydetti:
     "Gerçek ve tüzel kişilere ait tarla içi yağmurlama, mikro yağmurlama ve damla sulama sistemi ile güneş enerjili sulama sistemleri kurulması başvuruları kapsamında güneş paneli, pompa, filtre, kontrol ünitesi, ana ve yan dallara ait borular, bağlantı ekipmanları, vanalar, damlatıcı ve yağmurlama ekipmanları gibi sadece tarla içinde kullanılan malzemelerin başvuruya ait parselde eksiksiz montajının, kontrollerinin ve basınç denemesinin yapılması gerekiyor. Gerçek ve tüzel kişilere ait center pivot, lineer sistem, tamburlu sistem yağmurlama sulama makinelerinin yerinde çalıştırılıp debi ve basınç kontrollerinin yapılması zorunluluğu var. Sulama kooperatifleri ve Köylere Hizmet Götürme Birliklerine ait manuel çalışan basınçlı sulama tesislerinin otomasyona dönüştürülmesinde kullanılan ekipmanların, ön ödemeli sayaçların ve trafo uyarı sistemlerinin kurulmasında kullanılan ekipmanların yerinde montajı ve kontrolü yapılmalı."
     Başvuruların, hibe tutarının, illere tahsis edilen bütçenin altında kalması durumunda 31 Ağustos'ta sona erecek sürenin il müdürlüklerince 20 günü geçmeyecek şekilde bir defaya mahsus uzatılabileceğini de dikkati çeken Bayraktar, "Üreticilerimiz, 10 yatırım konusunu kapsayan ve bütün illerde uygulanacak desteğe başvurularını, yatırımın bulunduğu yerdeki Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın il veya ilçe müdürlüklerine bu hafta içinde yapabilirler. Çiftçilerimizin herhangi bir olumsuzluk yaşamamaları için, müracaatlarını eksiksiz ve zamanında yapmaları büyük önem taşımaktadır" ifadesini kullandı.
    
     -Mode sulamanın önemi-
    
     Günümüzde suyun ekonomik ve toprağı da gözetecek şekilde kullanılmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Bayraktar, teknik olarak yüzey sulama yöntemlerinde sulama randımanın yüzde 50, yağmurlama sulama yönteminde yüzde 75 ve damlama yönteminde ise yüzde 90 olduğunun bilindiğini, küresel ısınmanın kuraklık etkisi ve su kaynaklarının azalması sorunları göz önünde bulundurulduğunda, su tasarrufu sağlayan basınçlı sulama yöntemlerinin Türkiye'de yaygınlaştırılması gerektiğinin açık olduğunu ifade etti.
     Bayraktar, Türkiye'nin tarımda su kullanım düzeyini gelişmiş ülkeler seviyesine çekmek zorunda olduğunu belirtti.
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir