Sukuk sertifikaları İMKB'de -Ata Portföy Fon Müdürü Cem Tözge: -"Sukuk sonrasında benzer kira…

  • Yazı boyutu
Sukuk sertifikaları İMKB'de
  -Ata Portföy Fon Müdürü Cem Tözge:
  -"Sukuk sonrasında benzer kira…

Sukuk sertifikaları İMKB'de -Ata Portföy Fon Müdürü Cem Tözge: -"Sukuk sonrasında benzer kira sertifikalarının da İMKB'de işlem görecek olması katılım bankalarının İMKB'de daha aktif işlem yapmalarına yol açarken, körfez kaynaklı yabancı sermaye akımının daha fazla olmasına da sebep olacak"

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Borçlanma Araçları Piyasası Müdürlüğü, borçlanma araçları piyasasının işleyiş esaslarına ilişkin 403 numaralı bir genelge yayımladı.
     Genelgenin yayımlanmasının ardından konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Ata Portföy Fon Müdürü Cem Tözge, söz konusu gelişmenin çok olumlu olduğunu, genelge ile birlikte kira sertifikalarının artık İMKB'de işlem görmeye başlayacağını belirterek, "Sukuk sonrasında benzer kira sertifikalarının da İMKB'de işlem görecek olması katılım bankalarının İMKB'de daha aktif işlem yapmalarına yol açarken, körfez kaynaklı yabancı sermaye akımının daha fazla olmasına da sebep olacak" dedi.
     Özel sektör tahvillerin artık teminat olarak kabul edilmesinin bu kağıtlara olan ilginin artarak devam etmesine sebep olacağına dikkati çeken Tözge, şunları kaydetti:
     "Eskiden hem repoya hem de teminat tamamlamaya söz konusu olan sadece devlet tahvilleri idi. Bu uygulama ile birlikte özel sektör kağıtlarına olan banka hazineleri ve yatırım fonlarının ilgisinin artacağını düşünmekteyim."
     İMKB Borçlanma Araçları Piyasası Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelgenin amacı ve kapsamı şöyle sıralandı:
     "Kesin alım satım pazarında işlem görebilecek sermaye piyasası araçlarının yeniden belirlenmesi ve bu çerçevede gerek kamu otoritesi, gerekse özel sektör tarafından ihraç edilmesi beklenen TL ve döviz ödemeli kira sertifikalarının Borçlanma Araçları Piyasası'nda işlem görmesinin sağlanması,
     kamu otoritesince ihraç edilecek TL ödemeli kira sertifikalarının Borçlanma Araçları Piyasa'sında işlem limiti karşılığı olarak kabul edilmesi,
     döviz ödemeli sermaye piyasası araçlarının takas sürelerinin kısaltılması,
     Menkul Kıymet Tercihli Repo Pazarı risk yönetiminin daha dinamik bir yapıya dönüştürülmesi amacıyla,
     gün içinde repo işlemlerinde konu edinilen menkul kıymetlerin değerlemeye tabi tutulması,
     ileri valörlü kesin alım satım işlemlerinden oluşan değer düşüş/artış karşılığı olarak nakit TL, DİBS veya Borsa kotundaki özel sektör borçlanma araçlarının alınması,
     Menkul Kıymet Tercihli Repo Pazarı işlemlerinden doğan değer düşüş/artış karşılığı olarak DİBS ve/veya özel sektör borçlanma araçları alınması hususları ile zaman içinde oluşan piyasa gereksinimlerinin karşılanması."
    
    
    

Bu haberi 151 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir