Sudan'ın Ankara Büyükelçisi Zaid: "Türkiye ile siyasi ilişkilerimiz güçlü ama ticaret…

  • Yazı boyutu
Sudan'ın Ankara Büyükelçisi Zaid:
  "Türkiye ile siyasi ilişkilerimiz güçlü ama
  ticaret…

Sudan'ın Ankara Büyükelçisi Zaid: "Türkiye ile siyasi ilişkilerimiz güçlü ama ticaret istediğimiz seviyenin altında"

Sudan'ın Ankara Büyükelçisi Ömer Haidar Abu Zaid, Türkiye ile siyasi ilişkilerinin güçlü olduğunu ancak ticaretin istenilen seviyede olmadığını söyledi.
     Sudan'ın İzmir Fahri Konsolosu Abdülkadir Taçyıldız ile birlikte İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş'ı ziyaret eden Zaid, burada yaptığı konuşmada, ülkesinin Afrika'nın stratejik bir noktasında yer aldığını belirtti.
     EXPO konusunda İzmir'e destek vermeye hazır olduklarını kaydeden Zaid, "Hem Afrikalı hem de Arap büyükelçilerle sizin için lobi yapalım. Bu konuda çalışmaya hazırız" dedi.
     Türkiye ile Sudan arasındaki ticari ilişkilere de değinen Zaid, "Türkiye ile siyasi ilişkilerimiz güçlü ama ticaret istediğimiz seviyenin altında. 250 milyon dolarlık hacim çok az. Karşılıklı iş adamı ziyaretleri ile ticari ilişkilerimizi daha yukarıya taşımalıyız" diye konuştu.
     İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş ise Sudan ile İzmir arasındaki ticari ilişkilerin istenilen düzeyde olmadığını, oda olarak Afrika'ya önem verdiklerini vurgulayarak, "İzmir'den, özellikle pamuk, deri, gıda, tekstil ve canlı hayvan ticareti yapan iş adamlarının yer aldığı heyetle Sudan'a gitmeliyiz" şeklinde konuştu.
    
    
    

Bu haberi 232 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir