Sudan-Güney Sudan ilişkileri -Güney Sudan Madencilik ve Petrol Bakanı Dau: -"Sudan üzerinden…

  • Yazı boyutu
Sudan-Güney Sudan ilişkileri
  -Güney Sudan Madencilik ve Petrol Bakanı Dau:
  -"Sudan üzerinden…

Sudan-Güney Sudan ilişkileri -Güney Sudan Madencilik ve Petrol Bakanı Dau: -"Sudan üzerinden petrol ihracına hazırız"

Güney Sudan Madencilik ve Petrol Bakanı Stephen Dhieu Dau, Sudan yönetiminin müzakerelerde verdikleri sözleri yerine getirdiği takdirde ülkesinden çıkan petrolün Sudan üzerinden ihracına devam etmeye hazır olduğunu belirtti.
     Dau AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Sudan'ın, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da yaptığımız görüşmelerde varılan mutabakata uymasını temenni ediyoruz. Sudan yönetiminin müzakerelerde imzalanan anlaşmalara uyması halinde bizim ülkemizden çıkan ve Sudan topraklarından ihraç edilen petrolün ihracına devam etmeye hazırız" dedi.
     Bakan Dau, "Müzakereler, Sudan yönetiminin Birleşmiş Milletler(BM)'in belirlediği silahsız bölgelerden askeri güçlerini çekmesini, Sudan Hava Kuvveleri'nin bu bölgelerde sivilleri hedef alan operasyonlarını durdurmasını, Güney Sudan'da isyancılara destek vererek istikrarı sarsma girişimlerininden vazgeçmesini öngörüyor" diye konuştu.
     Petrol ihracının durmasının ekonomiyi olumsuz etkilediğini, kalkınma projelerini sekteye uğrattığını söyleyen Dau, "Ekonomiyi etkilemesine rağmen Güney Sudan'ın bu sonuçları üstlenme gücü var" ifadelerini kullandı.
     Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da yürütülen müzakerelerin ardından, Sudan ile Güney Sudan yönetimleri, 14 Mart tarihi itibarıyla sınır bölgelerindeki askerlerin geri çekilmesi konusunda mutabakata varmış, Sudan Savunma Bakanı Abdurrahman Muhammed ile Güney Sudanlı mevkidaşı John Kong tarafından anlaşma imzalanmıştı.
     İmzalanan anlaşmada, daha önce iki ülke arasındaki sınır ihtilaflarının çözülmesi amacıyla oluşturulan ortak komitenin kararlarının acilen hayata geçirilmesi öngörülüyor. Söz konusu maddeler arasında, iki ülke ordusunun, sınırlarda karşılıklı olarak 10 kilometrelik alanın gerisine çekilmesi ve bölgede gözlemcilerin konuşlandırılması da planlanıyor.
     Güney Sudan ve Sudan, Eylül ayında petrol üretimi ve sınır güvenliği konusunda anlaşma imzalamıştı ancak bunu izleyen müzakereler, tarafların daha önce imzalanan anlaşmaları uygulayamadıklarını göstermişti. Geçen yıl Sudan'dan geçen petrol ihracatının komisyon ücretinde anlaşmazlık bulunması sebebiyle Cuba'nın, Hartum'u petrol çalmakla suçlamasının ardından Madencilik ve Petrol Bakanı Dau, petrol taşıyan boru hattını kapatmıştı.
     Son anlaşmanın, sınır güvenliği düzenlemeleri tam olarak uygulanıncaya kadar Güney Sudan'ın petrolünü ihraç etmeyi reddeden Hartum yönetimini bu kararından vazgeçireceği ve Güney Sudan'ın petrol ihracının yolunu açacağı belirtiliyor.
    
    
    

Bu haberi 292 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir