Sudan'da petrol üretimi

  • Yazı boyutu
Sudan'da petrol üretimi

Güney Sudan, petrol üretimine devam etmek için Hartum yönetimine 3 milyar 245 milyon dolar ödemeyi önerdi

Güney Sudan, petrol üretimine devam etmek için Hartum yönetimine 3 milyar 245 milyon dolar ödemeyi teklif etti.
     Güney Sudan, petrol üretiminin yeniden başlaması için Sudan'a, boru hattı kullanım ücretlerini artırmayı ayrıca iki ülkenin ayrılmasından kaynaklanan zararı finanse etmeyi teklif etti.
     Güney Sudan yürütülen görüşmelerde, barışın temini ve petrol boru hattı güvenlik önlemlerinin arttırılmasının yanı sıra, iki ülkenin ayrılmasından kaynaklanan ekonomik zarardan dolayı Hartum hükümetine 3 milyar 245 milyon dolar ödemeyi önerdi.
     Güney Sudan başmüzakerecisi Pagan Amum, Sudan'ın anlaşmayı kabul etmesi durumunda sadece Sudan ekonomisinin olumlu etkilenmeyeceğini, aynı zamanda iki ülke arasında kalıcı barışın ve ticaretin de gelişeceğini söyledi.
     Geçtiğimiz yıl Güney Sudan'ın Sudan'dan ayrılmasıyla, petrol üretiminin yüzde 75'i güneyde kalmıştı. Güney Sudan, ocak ayında Sudan'ın boru hattından petrol çaldığını iddia ederek petrol üretimini durdurmuştu. Petrol üretiminin durması iki ülkenin de ekonomisine ağır darbe vurmuştu.
     BM Güvenlik Konseyi, taraflara aralarındaki anlaşmazlığı ve ihtilaflı petrol zengini Abyei Bölgesi meselesini çözmeleri için 2 Ağustos'a kadar süre vermişti.
    
    
    
    


Bu haberi 470 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir