Şubat enflasyon verileri -HSBC Portföy Stratejisti Ali Çakıroğlu: -"Çekirdek enflasyon…

  • Yazı boyutu
Şubat enflasyon verileri
  -HSBC Portföy Stratejisti Ali Çakıroğlu:
  -"Çekirdek enflasyon…

Şubat enflasyon verileri -HSBC Portföy Stratejisti Ali Çakıroğlu: -"Çekirdek enflasyon göstergelerinin mevcut seviyelerini koruması önümüzdeki dönemde enflasyona ilişkin risklerin devam ettiğine işaret ediyor"

HSBC Portföy Stratejisti Ali Çakıroğlu, "Çekirdek enflasyon göstergelerinin mevcut seviyelerini koruması önümüzdeki dönemde enflasyona ilişkin risklerin devam ettiğine işaret ediyor" dedi.
     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2013 şubat ayı enflasyon verilerini değerlendiren Çakıroğlu, ilk bakışta beklentilerin altında kalan TÜFE enflasyonunda gıda fiyatlarındaki ılımlı seyrin etkili olduğunu belirtti.
     Gıda grubu fiyatlarının bir önceki aya oranla yüzde 0,9 arttığını, manşet TÜFe enflasyonuna 0,25 puan katkı sağladığını ifade eden Çakıroğlu, ev eşyası grubu fiyatlarının Türk Lirası'ndaki son zayıflığın da etkisiyle yüzde 1,0, ulaştırma grubu fiyatlarının benzin zamlarının da etkisiyle yüzde 1,6 arttığını kaydetti. Bu iki grubun manşet TÜFE enflasyonuna katkısının 0,4 puan olduğunu belirten Çakıroğlu, "Bunların dışında giyim grubu fiyatları mevsimsel indirimlerin etkisiyle bir önceki aya oranla yüzde 6,4 azalırken, eğlence ve kültür grubu fiyatları da yüzde 0,6 düştü. Bu arada çekirdek enflasyon göstergelerinde karışık bir seyir yaşanırken, Merkez Bankası'nın para politikası uygulamalarında referans olarak kullandığı H ve I endeksleri şubatta sırasıyla yüzde 6,29 ve yüzde 5,82 seviyelerinde gerçekleşti" dedi.
     H endeksinin ocakta yüzde 6,29, I endeksinin ise yüzde 5,72 seviyelerinde olduğunu anımsatan Çakıroğlu, "Beklentilerin hafif altında gelen Subat ayı TÜFE enflasyonuna rağmen çekirdek enflasyon göstergelerinin mevcut seviyelerini koruması önümüzdeki dönemde enflasyona ilişkin risklerin devam ettiğine işaret ediyor. Bu haliyle bakıldığında açıklanan verilere temkinli yaklaşıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
     Çakıroğlu, yüzde 6,9'luk 2013 enflasyon beklentilerinin koruduklarını belirterek, piyasalar açısından bakıldığında şubat ayı TÜFE enflasyonundan hafif çağlı pozitif piyasa etkisi gelebileceğini düşündüğünü bildirdi.
    
    
    

Bu haberi 88 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir