Şubat ayında ihracat yüzde 28 arttı -Antalya İhracatçılar Birliği üzerinden şubat ayında…

  • Yazı boyutu
Şubat ayında ihracat yüzde 28 arttı
  -Antalya İhracatçılar Birliği üzerinden şubat 
  ayında…

Şubat ayında ihracat yüzde 28 arttı -Antalya İhracatçılar Birliği üzerinden şubat ayında yapılan ihracatın bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 28 arttığı bildirildi -Antalya İhracatçılar Birliği Başkanı Satıcı: -"Bölge ihracatımız istikrarlı bir şekilde artıyor"

Antalya İhracatçılar Birliği üzerinden şubat ayında yapılan ihracatın, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 28 arttığı bildirildi.
     Antalya İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, yaptığı yazılı açıklamada, 2013 Şubat ayında Antalya İhracatçılar Birliği üzerinden yapılan ihracatın bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 28,55 artarak 108 milyon 301 bin dolar olduğunu belirtti.
     Yılın ilk iki ayında birlik üzerinden yapılan ihracatın ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,50 oranında artarak 215 milyon 682 bin dolara ulaştığını vurgulayan Satıcı, iki aylık dönemde ihracat rakamları sektörel ölçekte incelendiğinde yüzde 23 artışla 86,2 milyon doları yakalayan yaş meyve sebze sektörünün bölge ihracatındaki üstünlüğünü koruduğunu ifade etti.
     Bunu 28,9 milyon dolar ile madencilik, 23,8 milyon dolar ile toprak sanayi ürünleri, 14,8 milyon dolar ile kimya ve 10,7 milyon dolar ile demir ve demir dışı metallerin takip ettiğini anlatan Satıcı, bölge ihracatının artmasından dolayı mutlu olduklarını kaydetti.
     Yılın ilk iki ayında birlik üyelerince toplam 125 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğine dikkati çeken Satıcı, şöyle devam etti:
     "Bölge ihracatımız istikrarlı bir şekilde artıyor. Bölgemiz ihracatından en fazla pay alan ülke 45,9 milyon dolar ile Rusya Federasyonu olmuştur. Rusya Federasyonu'na yapılan ihracatın yüzde 75'ini bölge ihracatının lokomotifi olan yaş meyve sebze sektörü gerçekleştirmiştir. 15,9 milyon dolar ile Almanya ve Bulgaristan, 14,8 milyon dolar ile Antalya Serbest Bölgesi, 13,4 milyon dolar ile Çin Halk Cumhuriyeti ve 9,3 milyon dolar ile Ukrayna en fazla ihracat yapılan diğer ülke ve bölgeler oldu."
    
    
    

Bu haberi 341 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir