Şubat ayın enflasyon verileri -Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç: -"TÜFE Nisan…

  • Yazı boyutu
Şubat ayın enflasyon verileri
  -Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç:
  -"TÜFE Nisan…

Şubat ayın enflasyon verileri -Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç: -"TÜFE Nisan ayında yüzde 6,5 altına gerileyebilir"

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, "'TÜFE Nisan ayında yüzde 6,5 altına gerileyebilir" dedi.
     Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TUİK) açıkladığı verilere göre şubat ayı TÜFE yüzde 0,30 ile piyasa beklentilerinin hemen altında gerçekleşti. Enflasyon verileriyle ilgili değerlendirmede bulunan Altınsaç, "Nisan ayında enflasyonun yüzde 6,5'ların bir miktar altına kadar gerileyeceğini hesaplıyoruz. Yılın geri kalanında ise yıllık enflasyon yüzde 6,5-7,5 bandında dalgalanacak gibi gözüküyor" dedi.
     Yıl sonu TÜFE beklentilerinin yüzde yüzde 6,8 olduğunu belirten Altınsaç, bu görünümü ancak gıda fiyatlarındaki ılımlı seyrin devamının değiştirebileceğini kaydetti.
     Beklentilerin aksine gıda fiyatlarında olağan dışı artışların olmaması durumunda daha düşük bir yıllık enflasyonun söz konusu olabileceğini ifade eden Altınsaç "Şu anki beklentimiz ise gıda fiyatlarında artışların devam edeceği yönünde. Enflasyondaki gidişatın beklenenden bir miktar daha olumlu olduğunu düşünüyoruz. Bu da 12 ve 24 aylık enflasyon beklentilerinde aşağı yönlü seyrin devam edeceği anlamına geliyor" dedi.
     Merkez Bankası'nın Londra'daki toplantısında da hem enflasyon hem de büyüme tarafında son derece güvenli gözüktüğüne işaret eden Altınsaç, yüzde 5,3 olan yıl sonu MB tahmininin oldukça iyimser olduğunu, ancak enflasyon beklentilerinde aşağı yönlü bir seyir olması durumunda Merkez Bankası'na duyulan güvenin artacağını vurguladı.
     Altınsaç ayrıca gelen rakamın Merkez Bankası'nın ana politikasını değiştirmesine neden olmasını beklemediklerini ve munzamlarda artışın devam edebileceğini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 212 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir