Şubat ayı enflasyon verileri -Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi: -"Sonuçların MB'nin…

  • Yazı boyutu
Şubat ayı enflasyon verileri
  -Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi:
  -"Sonuçların MB'nin…

Şubat ayı enflasyon verileri -Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi: -"Sonuçların MB'nin beklentilerine paralel olduğunu ve mevcut para politikası duruşunda bir değişiklik getirmeyeceğini düşünüyoruz"

Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, şubat ayı enflasyon sonuçlarının Merkez Bankası'nın beklentilerine paralel olduğunu ve mevcut para politikası duruşunda bir değişiklik getirmeyeceğini düşündüklerini ifade etti.
     TÜİK tarafından açıklanan şubat ayı enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Bürümcekçi, şubat ayında TÜFE'nin yüzde 0,30 artış ile yüzde 0,40 düzeyinde olan piyasa beklentilerine ve kendi beklentilerine göre hafif iyi gerçekleştiğini ve geçen yılın aynı ayının altında kalmasının temel nedenin ise işlenmemiş gıda fiyatlarının geçen yıla göre daha az artması olduğunu söyledi.
     Sonuçların Merkez Bankası'nın beklentilerine paralel olduğunu ve mevcut para politikası duruşunda bir değişiklik getirmeyeceğini düşündüklerini aktaran Bürümcekçi, şunları kaydetti:
     "Ocak ve şubat aylarında finansal istikrara (TL'deki değerlenme baskısı) yönelik adımlar niteliğinde faiz koridorunu 25'er baz puan aşağı çekerken, kredilerdeki hedef üstü seyir nedeniyle TL ve YP zorunlu karşılıklarda sınırlı artışlara giden Banka'nın, bu yaklaşımını değiştirmeyeceğini ve 'veriye bağlı' para politikası uygulamasını sürdüreceğini düşünüyoruz"
     Yarın açıklanacak olan şubat ayı reel kur endeksinin şubat enflasyonu gerçekleşmesi sonrası 120 seviyesinin hafif altında kalacağını öngördüklerini belirten Bürümcekçi, "Ancak şu anda bulunulan 2,070 kur sepeti seviyesinin altında seyrin mart ayı boyunca sürmesi durumunda bu eşik seviyenin tekrar aşılabileceğini düşünüyoruz" dedi.
     TÜİK tarafından bugün açıklanan enflasyon verilerine göre, şubat ayında TÜFE aylık bazda yüzde 0,30 artarken yıllık bazda yüzde 7,03 artış gösterdi.
     ÜFE'de ise şubat ayında aylık bazda yüzde 0,13 azalış görülürken yıllık bazda yüzde 1,84 artış gerçekleşti.
    
    
    

Bu haberi 104 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir