Şubat ayı enflasyon rakamları -BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez: -"Yıllık TÜFE yüzde 7,03'e,…

  • Yazı boyutu
Şubat ayı enflasyon rakamları 
  -BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez:
  -"Yıllık TÜFE yüzde 7,03'e,…

Şubat ayı enflasyon rakamları -BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez: -"Yıllık TÜFE yüzde 7,03'e, yıllık ÜFE de 39 ayın en düşük düzeyi olan yüzde 1,84'e indi" -"Bu yıl ekonomik aktivitenin hızlanmasında Merkez Bankası'nın izleyeceği faiz politikasının büyük etkisi olacak"

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, şubat ayı enflasyon rakamlarına ilişkin, "Bu yıl ekonomik aktivitenin hızlanmasında Merkez Bankası'nın izleyeceği faiz politikasının büyük etkisi olacak" değerlendirmesini yaptı.
     Sönmez yazılı açıklamasında, şubat ayında genel enflasyon verilerinde pozitif bir iyileşme yaşandığını belirtti.
     Tüketici Fiyatları Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 0,30 ile piyasa beklentisinin altında arttığını, Üretici Fiyatları Endeksi'nin (ÜFE) yüzde 0,13 gerilediğini anımsatan Sönmez, "Bu sonuçlarla yıllık TÜFE yüzde 7,03'e, yıllık ÜFE de 39 ayın en düşük düzeyi olan yüzde 1,84'e indi. TÜFE'nin beklenenden düşük çıkmasını, son beş yıl ortalaması olan yüzde 3,1'in çok altında kalan gıda fiyatları sağladı" yorumunu yaptı.
     Sönmez açıklamasına şöyle devam etti:
     "İlk iki aydaki gelişmeler, 2013 yılında enflasyonun yüzde 6 civarında kalacağını işaret ediyor. Ancak alt detaylarda, Merkez Bankası'nın duruşunu temkinli kılabilecek iki önemli gelişme var. Öncelikle manşet enflasyondaki gerilemeye karşın çekirdek enflasyonda sınırlı da olsa bir artış yaşandı. İkinci olarak, enflasyon yayılma endeksinde ocak ayına göre bir artış var. Bu iki gelişme ilk bakışta önemsiz görünebilir. Ama biliyoruz ki bu yıl ekonomik aktivitenin hızlanmasında Merkez Bankası'nın izleyeceği faiz politikasının büyük etkisi olacak. Bu nedenle bu artışın, Merkez Bankası'nın para politikası duruşunu temkinleştirici etki yapması olasılığı üzerinde durmak lazım."
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir