Su Ürünleri Tanıtım Grubu Ukrayna pazarında -Son 4 yıllık süreçte kişi başı balık tüketimini 6…

  • Yazı boyutu
Su Ürünleri Tanıtım Grubu Ukrayna pazarında
  -Son 4 yıllık süreçte kişi başı balık tüketimini
  6…

Su Ürünleri Tanıtım Grubu Ukrayna pazarında -Son 4 yıllık süreçte kişi başı balık tüketimini 6 kilodan 12 kiloya çıkaran Ukrayna, STG'nin yeni hedef pazarı oldu

Son 4 yıllık süreçte kişi başı balık tüketimini 6 kilodan 12 kiloya çıkaran Ukrayna, Su Ürünleri Tanıtım Grubu'nun (STG) yeni hedef pazarı oldu.
     Ege İhracatçı Birlikleri'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, STG, 31 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında bu yıl 15.'si düzenlenen Worldfood Ukraine Fuarı'na katılarak Türk balıklarını Ukraynalı ziyaretçilerin beğenisine sundu.
     STG Yönetim Kurulu Başkanı Melih İşliel, fuarda Türk balıklarına olan ilgiden son derece memnun kaldıklarını belirtti. Bu fuara geçen yıl ilk kez katıldıklarını, Ukrayna pazarını yakından tanıma imkanı bulduklarını dile getiren İşliel, Türk su ürünleri açısından bu pazarda ısrarcı olunması gerektiği düşüncesiyle bu yıl daha büyük bir alanda tanıtım yaptıklarını ifade etti.
     Fuarı ziyaret eden 3 bin ziyaretçiye Türk balıklarından ikram ettiklerini kaydeden İşliel, açıklamada, "Rusya pazarında yakalanan başarının bir benzerinin Ukrayna'da yakalanmasının mümkün olduğunu gördük. Rusya ve çevresindeki ülkelere su ürünleri ihracatını artırmak için tanıtım faaliyetlerimiz devam edecek" ifadelerini kullandı.
     Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu ve Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan ise Ukrayna'nın su ürünleri açısından oldukça çeşitli ürün grubuna sahip bir ülke olduğuna işaret etti.
     Ukrayna'da su ürünleri tüketiminin büyük bir artış gösterdiğine dikkati çeken Kızıltan, şunları kaydetti:
     "Bu ülkenin balık tüketimi son 4 yılda iki katına çıktı. Kişibaşı balık tüketimi 6 kilodan 12 kiloya çıktı ve sürekli artıyor. Önümüzdeki 4-5 yıllık süreçte kişibaşı balık tüketiminin 18 kiloya çıkması bekleniyor. 44 milyon insanın yaşadığı ve balık tüketiminin sürekli arttığı Ukrayna pazarından daha fazla pay almak istiyoruz."
    
    
    

Bu haberi 178 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir