Su Ürünleri Tanıtım Grubu Çin'i hedef pazar seçti -STG Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Vehbi…

  • Yazı boyutu
Su Ürünleri Tanıtım Grubu Çin'i hedef pazar seçti
  -STG Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Vehbi…

Su Ürünleri Tanıtım Grubu Çin'i hedef pazar seçti -STG Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Vehbi Merzeci: -"Yıllık 8 milyar dolar su ürünleri ithal eden Çin'e ihracatı artırmak için yoğun mesai harcıyoruz"

Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Vehbi Merzeci, 2011 yılında 8 milyar dolarlık su ürünleri ihraç eden Çin'i hedef pazar seçtiklerini bildirdi.
     Merzeci, yaptığı yazılı açıklamada, STG'nin Çin'in Dalian kentinde düzenlenen "Balıkçılık ve Su Ürünleri Fuarı"na katılım gerçekleştirdiğini belirtti.
     Çin'in dünyanın en büyük su ürünleri ithalatçısı olduğunu dile getiren Merzeci, fuarda Çin'e Türk su ürünlerinin ihracatını arttırmak için tanıtım yaptıklarını kaydetti.
     Vehbi Merzeci, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
     "Çin pazarına yoğunlaştık. Yıllık 8 milyar dolar su ürünleri ithal eden Çin'e Türkiye'nin su ürünleri ihracatını arttırmak için yoğun mesai harcıyoruz. Çin'deki fuara katılımcıların yüzde 40'ı yabancı ülkelerden geldi. 44 ülkeden 900 katılımcı firma vardı. Ziyaretçiler ise 80 ülkeden ve ziyaretçi sayısı 20 binin üzerinde. Çin, su ürünleri açısından dünyanın hem en büyük ihracatçısı, hem de en büyük ithalatçısı. Su ürünleri ticaret hacmi geçen yıl 26 milyar dolar oldu. Balık anında diğer su ürünlerini, kabuklu ve yumuşakçaları çok tüketen bir toplum. Ülkemizden de deniz salyangozu ve deniz patlıcanı ihracatı yapılıyor, talep yine var. Amacımız talebi daha da arttırmak."
     İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Su Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Tuncay Sagun ise Çin'in kıyı bölgelerinde yaşayan, yüksek gelir düzeyine sahip yaklaşık 190 milyon Çinli bulunduğunu belirterek şunları kaydetti:
     "Bu sayı Almanya, Fransa, İngiltere nüfusunun toplamı kadar. Ancak Çin'de ülkemizin yeterli ölçüde tanıtımı bugüne kadar yapılmamış. Çin, Türk özel sektörü açısından ucuz, kar marjı yüksek bir ithalat kaynağı olarak görülüyor. Oysa Çin aynı zamanda çok önemli ve büyük bir pazar. Ülkemizin daha iyi tanıtılması ile birlikte bu pazarda Türk ihraç ürünleri için de önemli bir imkanın ortaya çıkabileceğini düşünüyoruz. Çin'e su ürünleri ihracatımız 2011 yılında 2 milyon 81 bin dolara ulaştı. Bu rakamı çok daha yukarılara taşıyabileceğimizi bu fuarda gördük."
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir