Su ürünleri sektörü, yeni pazar arıyor -Son yıllarda üretim ve ihracatta aşama kaydeden su…

  • Yazı boyutu
Su ürünleri sektörü, yeni pazar arıyor
  -Son yıllarda üretim ve ihracatta aşama kaydeden 
  su…

Su ürünleri sektörü, yeni pazar arıyor -Son yıllarda üretim ve ihracatta aşama kaydeden su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörüne mevcut pazarların yetmediği bildirildi -AKİB Koordinatör Başkanı Ulubaş: -"Sektörün, ilerlemesinin çıkış noktası yeni pazarlar"

Son yıllarda üretim ve ihracatta aşama kaydeden su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün üretimine ve ihracatına artık mevcut pazarların yetmediği bildirildi.
     Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nden (AKİB) yapılan yazılı açıklamaya göre, ihracatı her geçen gün daha da artırmayı amaç edinen Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, yeni pazar arayışları çerçevesinde Etiyopya'ya gezi düzenledi.
     AKİB Koordinatör Başkanı Adnan Ersoy Ulubaş ve Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Yamanyılmaz başkanlığındaki heyet, Etiyopya Sanayi Bakanı Tadesse Haile, Türkiye Etiyopya Büyükelçisi Uğur Kenan İpek, Kalkınma ve Yatırım Kredi Bankası Krediler Servisi Başkanı Tadesse Hatiye, Etiyopya Et ve Süt Ürünleri Teknoloji Enstitüsü Genel Direktörü Ghidey Gebremedhin ve Guraghe Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Fikre Hugiane Anfune ve Etiyopyalı iş adamlarıyla temaslarda bulunuldu.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen AKİB Koordinatör Başkanı Adnan Ersoy Ulubaş, son yıllarda üretim ve ihracatta çok büyük aşama kaydeden su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün üretimine ve ihracatına artık mevcut pazarların yetmediğini kaydetti.
     Sektörün üretim kapasitesinin sadece iç piyasayla karşılanma imkanı olmayacağını ifade eden Ulubaş, "Sektörün, ilerlemesinin çıkış noktası, yeni pazarlar olarak gözükmekte. Özellikle komşu ülkeler üzerine odaklanan sektör ihracatı gerek ekonomik, gerek siyasi dalgalanmaların gölgesinde bir çok riski de içerisinde barındırmakta. Bu açıdan bakıldığı zaman her ne kadar resmi nüfusu 82 milyon olarak görülse de gerçekte 100 milyonun çok çok üstünde nüfusu olduğu tahmin edilen Etiyopya, sektöre uzun vadede çok önemli bir soluk olarak gözükmekte" diye konuştu.
     Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Can Yamanyılmaz da gerçekleştirilen görüşmelerde bölgedeki yatırım potansiyelini incelediklerini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir