Steelife Genel Müdürü Bülent Aydın: -" Ekolojik Ev sağladığı izolasyon değerleri ile…

  • Yazı boyutu
Steelife Genel Müdürü Bülent Aydın:
     -" Ekolojik Ev sağladığı izolasyon değerleri 
     ile…

Steelife Genel Müdürü Bülent Aydın: -" Ekolojik Ev sağladığı izolasyon değerleri ile enerji kayıplarını minimum seviyeye indiriyor" -" bu tür binaların artması hem sağlığımız, çevremiz, hem de ülke ekonomimiz açısından çok önem taşımaktadır"

Vefa markası Steelife'ın Genel Müdürü Bülent Aydın, yeni geliştirdikleri Ekolojik Ev'in doğalgaz ve herhangi bir başka enerjiye ihtiyaç duymadan kendi kendine yetebilen bir yapı olduğunu ve sağladığı izolasyon değerleri ile enerji kayıplarını minimum seviyeye indirdiğini kaydetti.
     Vefa'dan yapılan açıklamada, yeni geliştirdikleri Ekolojik Ev ile ilgili bilgi veren Steelife Genel Müdürü Bülent Aydın, Ekolojik Ev Projesi'nin ilk örneğini Pendik'teki showroomunda Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın katılımıyla tanıttıklarını hatırlattı.
     Ekolojik Ev'in doğalgaz ve herhangi bir başka enerjiye ihtiyaç duymadan kendi kendine yetebilen bir yapı olduğunu kaydeden Aydın, Ekolojik Ev'in sağladığı izolasyon değerleri ile enerji kayıplarını minimum seviyeye indirdiğini belirtti.
     Ekolojik Ev'in kendi enerjisini kendisi ürettiğini ve enerjiyi en verimli şekilde kullanarak enerji verimliliği esaslarını en üst düzeyde karşıladığını vurgulayan Aydın, "İstanbul Teknik Üniversitesi akademisyenleri ile yürütülen işbirliği ile gerçekleştirilen proje, üniversite sanayi işbirliğinin en iyi örneklerinden biri olarak dikkati çekiyor" dedi.
     Düşük enerji tüketimi ve dolayısıyla düşük karbon salımı olan bir bina üretimi gerçekleştirmek hedefiyle yola çıktıklarını ve Steelife Ekolojik Ev'in bu konuda İstanbul için bir prototip oluşturduğunu bildiren Aydın, Ekolojik Ev'in düşük enerji ihtiyacının tamamını yenilenebilir kaynaklardan sağlayacak şekilde pasif ev kriterlerine uygun olarak tasarlandığını, konforlu ve sağlıklı yaşam koşulları sunduğunu kaydetti.
     Aydın, "Enerjide dışa bağımlı ülkemizde, yükselen enerji fiyatları ve fosil enerji kaynaklarındaki azalmada göz önüne alındığında, bu tür binaların artması hem sağlığımız-çevremiz, hem de ülke ekonomimiz açısından çok önem taşımaktadır" dedi.
    
     -"Elektrik enerjisi 27 adet fotovoltaik panelle karşılanıyor"-
    
     Güneş enerjisinden maksimum seviyede yararlanılan ve geri dönüşümlü malzemeden üretilen Ekolojik Ev'de karbon salımının minimum seviyede olduğunu belirten Bülent Aydın, binanın elektrik enerjisi ihtiyacının çatıya yerleştirilen 27 adet fotovoltaik panelle karşılandığını ifade etti.
     Tasarım aşamasında panel sisteminin binanın ihtiyacı olan yıllık 3 Bİn 400 kilovat/saat (kWh) elektrik enerjisi üretmek üzere planlandığını dile getiren Bülent Aydın, binanın işletmeye alındığı son bir yıl içinde toplam elektrik üretiminin 3 bin 800 kWh olarak hedeflenenin üzerinde gerçekleştiğini vurguladı.
     4 adet kullanılan termal panelle de hem sıcak su üretimi yapılıp hem de yerden ısıtmaya destek sağlandığını belirten Bülent Aydın, hava kaynaklı ısı pompası ile de ısıtma ve soğutmanın gerçekleştirildiğini ifade etti.
     Geri kazanım cihazı ile ortama sürekli taze havanın da sağlandığını da ifade eden Aydın, evde yağmur suyu depolama sisteminin de olduğunu kaydetti. Gri su arıtma sistemi sayesinde lavabolardan toplanan gri suyun arıtıldığını ve bahçe sulamada kullanıldığını dile getiren Aydın, böylece yüzde 70'e varan su tasarrufu sağlandığını söyledi.
     Aydın, merkezi toz emme sistemi olan Ekolojik Ev'de tüm aydınlatmalarda minimum enerji tüketimi sağlayan LED aydınlatma armatürlerinin kullanıldığını ifade ederek, evdeki lavabo ve duştaki armatürlerin de tasarruflu armatürler olduğunu sözlerine ekledi.
     Ekolojik Ev'i inşa ederken kullandıkları hafif çelik yapı sisteminin öncelikle bir sanayi ürünü olması ve dolayısıyla kontrol edilebilir, hesaplanabilir, teknolojik altyapısı ile ekolojik bir ev için ideal bir başlangıç noktası olduğunu belirten Bülent Aydın, hafif çelik yapı sisteminin yüksek ses ve ısı izolasyonlarına sahip olduğunu kaydetti. Aydın, "Geri dönüşümlü malzemeden üretilen ve ekolojik olması ile öne çıkan hafif çelik yapı sistemi, sahip olduğu izolasyon değerleri ile klasik yapı sistemlerine göre çok daha az enerjiye ihtiyaç duyuyor" görüşünü kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 77 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir