"Standart dışı" piyasa

  • Yazı boyutu
"Standart dışı" piyasa

"Standart dışı" piyasa

Piyasalar geçtiğimiz hafta merkez bankalarından beklenen hamlelerin gelmemesine rağmen yükseliş isteğini korudu ve haftayı pozitif kapattı. Önce ABD'de Fed'in beklenen adımları atmaması, ardından perşembe günü ECB'den faiz indirimi ya da parasal genişlemeye ait herhangi bir adım gelmemesinin ardından piyasalardaki sert düşüşlerin tamamı haftanın son işlem gününde geri alındı.
     Uzmanlar ECB Başkanı Draghi'nin perşembe günkü açıklamasında dile getirdiği "standart dışı" önlemler alınabileceğine yönelik açıklamasının ardından piyasaların İspanya ve İtalya tahvillerinin alımına yönelik bir operasyon beklentisine girdiğini belirterek, bu beklentinin avronun değer kaybetmesine neden olan bu iki ülke ekonomisine yönelik atılacak adımların beklentisiyle değer kazandığını, bunun da piyasaları olumlu yönde etkilediğini kaydediyorlar.
     Cuma günü ABD'de açıklanan temmuz ayı istihdam verilerinin, yıllık işsizlik oranındaki olumsuzluğa rağmen beklentilerden olumlu gelmesinin de piyasalara pozitif etki yaptığı görüldü. ABD'de açıklanan tarım dışı istihdam verisi 163 bin kişi artarak şubat ayından beri en hızlı yükselişi kaydetmişti.
     Yurt içinde ise olumlu veriler gelmeye devam ediyor. Açıklanan Temmuz ayı enflasyon verisinin pozitif etkisiyle tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,50 seviyesinin altına gerilerken, İMKB 100 endeksi de 2012 yılı rekorunu yenileyerek haftayı bir önceki hafta kapanışına göre yüzde 1,45 oranında yükselişle 65.303,64 puandan kapattı.
     İMKB'de yükseliş trendinin gelen satışlara rağmen bozulmadığını ve haftanın son işlem günündeki yükselişiyle de trendi teyit ettiğini belirtiyorlar. İMKB 100 endeksinde 66.400 ve 67.000 dirençlerinin takip edileceğine değinen uzmanlar, olası kar satışlarında 64.500 seviyesinin kısa vade için önemli destek konumuna geldiğini kaydediyorlar.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.30 Almanya temmuz ayı inşaat sektörü PMI
     11.30 Avro Bölgesi, Sentix yatırımcı güven endeksi
    
    
    

Bu haberi 190 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir